Beklemeden Windows 10 Yıl dönümü Güncellemesi Yapma

tarafından
553
Beklemeden Windows 10 Yıl dönümü Güncellemesi Yapma

Microsoft tarafından sunulan işletim sistemi teknolojileri arasında dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Windows son günlerde ilk tercih olmaya başladı. Özellikle kullanıcılara kişiselleştirme ve benzeri birçok özellik sunan bunun dışında kişiselleştirmenin yanı sıra donanım araçlarıyla da tam uyum sağlayan Windows işletim sistemleri bunun yanında çağın gereğine uygun olarak Microsoft tarafından sürekli güncellenmeye başladı. İlk olarak XP daha sonra Vista, Windows 7 derken Microsoft bu konuda Windows 8 işletim sisteminden sona yeni bir düzene geçmeye başladı. Artık kullanıcıların bir nevi asistanı görevi görmeye başlayan Windows 8 ile beraber işletim sistemi deneyimini biraz daha derinleştiren Microsoft, son olarak ise Windows 10 ile kullanıcıların karşısına çıkmıştı. İşletim sistemi serisinin en başarılı sürümlerinden biri olarak gösterilen Windows 10 ile beraber artık çok daha yenilikçi bir yüze kavuşan Windows işletim sisteminde ilk defa bu sürümler beraber yeni özelliklerde kullanılmaya başladı.

Öncelikle Windows 10 yükseltmesinin ücretsiz olarak dağıtılması ve hemen ardından ise bu güncellemenin Windows’un eski sürümlerine de yükseltme desteği vermesi Microsoft’un son işletim sisteminin bir hayli beğeni kazanmasını sağlamıştı. Oldukça beğeni kazanan yeni işletim sistemi sayesinde ve üstelik son sürümün ücretsiz olarak kullanıcılara sunulması sayesinde Windows 10 kullanıcı sayıları da bir hayli artış gösterdi. Elde edilen bilgilere göre Windows 10’un son kullanım oranları da %20’ye yaklaşmaya başladı. Tabi her güzel şeyin sonu olduğu gibi Microsoft’un yaptığı açıklama ile Windows 10 için de artık ücretsiz sürüm süresinin tamamlanacağı da açıklanmıştı. Gelen ilk bilgilere göre Windows 10 işletim sistemi için tam bir yıl yani 29 Temmuz günü artık ücretli hale dönüşüm sağlandı. Microsoft’un bu noktada ücretsiz yükseltme yapan kullanıcılar için son çözümü ise yıl dönümü güncellemesi oldu. İşletim sisteminin en büyük güncellemelerinden biri olarak gösterilen yıl dönümü güncellemesiyle beraber artık Windows 10’un çok daha kararlı bir hale geldiği de açıklandı. Yeni yıl güncellemesinin ise doğrudan ayarlar üzerinden yapılacağı açıklanmıştı. Fakat bazı bilgisayar markaları için güncelleme gelmedi. Peki, bu güncelleme sorununu nasıl çözeriz daha detaylı olarak bakalım.

  • Öncelikle “ayarlar” menüsü üzerinden güncelleştirmeleri denetle dediğiniz zaman yeni bir güncelleme ilke karşılaşmıyorsanız o zaman henüz yeni güncelleme bilgisayarınız için ayarlanmamış demek oluyor. Microsoft’un bu konuda yaptığı açıklamada da benzeri ifadeleri yer aldığını görüyoruz. Fakat ayarların yapılandırılması ve bilgisayara güncellemenin gelmesine karşın hala kararlı bir şekilde güncelleme yapamıyorsanız ve hata alıyorsanız da o zaman kullanacağınız bir yöntem daha bulunuyor.

Windows-10-güncelleme

  • Bu noktada kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Microsoft’un yıl dönümü güncellemesi için yayınladığı yükseltme aracı. Bunun için öncelikle Microsoft’un sayfasına girmeniz gerekiyor. “https://support.microsoft.com/tr-tr/help/12435/windows-10-upgrade-faq” bağlantısı üzerinden yükseltme aracını indirmek için ise “kutlamaya sizde katılın Windows 10 yıldönümü güncelleştirmesini hemen edinin” yazısına tıklamanız gerekiyor. Yazıya tıkladığınız zaman ise mini bir dosya indirilecek. Daha sonra ise bu dosyayı çalıştırıp en son yükseltme aracını yüklemeniz gerekiyor. Tüm bu işlemleri bitirdikten sonra ise program öncelikle güncellemeyi indiriyor ardından ise yükseltme işlemine geçiliyor. Son olarak yükseltme işleminin yapılmasının ardından bilgisayarınızı yeniden başlatıyorsunuz ve güncelleme bilgisayarınıza yüklenmiş oluyor.