Avast Virüs Programında SSL Sertifika Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
783
Avast Virüs Programında SSL Sertifika Sorunu Nasıl Çözülür?

İnternet sitelerinde verilen hizmetin yanı sıra öncelik verilmesi gereken bir diğer konuda güvenliktir. Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği büyük sitelerden kişisel temaya sahip küçük sitelere kadar hemen her internet sitesinde ilk olarak önem verilmesi gereken konu güvenlik konusudur. Aksi halde sitelere giren kullanıcıların güvenliğini sağlamak bunun dışında sitenin güvenliğini de sağlamak mümkün olmayabilir. Özellikle ödeme sistemlerinin olduğu sitelerde mutlaka kullanıcıların güvenliğini sağlamak gerekiyor. Tabi ki güvenlik konusunda da kullanıcıların ve sitenin güvenliğinin alınması için belli çözümlerde yok değil. Bu noktada en çok tercih edilen güvenlik önlemi ise SSL sertifikaları. Sitelerin güvenliğinin sağlanması, ödeme sistemlerinin güvenliğinin sağlanması, sitelere üye olan kullanıcıların kişisel bilgileri ve daha birçok noktada güvenliği sağlamak için SSL sertifikalarının tercih edildiğini biliyoruz. Hatta bu noktada virüs programlarının da tarayıcılarda kullanıcıların güvenliğini sağlamak için hemen hemen her sitenin SSL sertifikasını kontrol ettiğini ve bu siteler arasında SSL sertifikalarında sorun olan siteleri engellediği biliniyor. Fakat bazı durumlarda virüs programından kaynaklı olarak SSL sertifikası sorunsuz olmasına karşın sitelere kullanıcı giriş yapmak istediğinde SSL sertifika sorunlarıyla karşılaşabiliyor. Özellikle Avast virüs programında sıkça karşılaştığımız bu sorunun çözümünü daha detaylı inceleyelim.

  • Şimdi ilk olarak internet tarayıcımızdan tamamen çıkış yapıyoruz. Hiçbir tarayıcınızın açık olmadığından emin olun. Ardından Avast virüs programımızın ara yüz sekmesine giriş yapacağız. Ara yüzüne giriş yaptıktan sonra program üzerinde ayarlamalara geçiyoruz. Bu işlem için sol alt kısımda bulunan ve çark simgesi ile ifade edilen “Ayarlar” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza virüs programı için ayar menüsü gelmiş olacak.
Avast Virüs Programı

Avast Virüs Programında SSL Sertifikası

  • İlk olarak “genel” seçeneği karşımıza gelecek. Fakat bizim sol üst kısımda yer alan “aktif koruma” menüsüne giriş yapmamız gerekiyor. Şimdi bu ekranda karşımıza “web kalkanı” seçeneğinin çıktığını göreceksiniz. Son sekmede yer alan seçeneğe tıklıyoruz. Buradan açılan menüden HTTPS ayarlarının karşısındaki tiki kaldırıyoruz. Söz konusu ayarın tikini kaldırdıktan sonra program değişikliklerini kayıt edip çıkıyoruz. Tarayıcıya girdiğinizde sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.