Asus Bilgisayar Recovery Nasıl Kurtarılır?

tarafından
328
Asus Bilgisayar Recovery Nasıl Kurtarılır?

Son dönemde laptop bilgisayarlarda büyük değişimler yaşandı. Taşınabilir bilgisayar olarak bilinen Laptop bilgisayarlar değişen en büyük özellikleri ise işletim sistemi özellikleri oldu. Genelde Windows sistem yüklü olarak gelen bilgisayarlarda eskiden olduğu gibi artık sistem yükleme diski verilmiyor. Yani bilgisayarınızı artık eskiden olduğu gibi disk ile formatlayamıyorsunuz. Tabi bu bilgisayarlarda hala kullanılıyor ama genelde artık diskin olmadığı yeni sistemler kullanılıyor. Bu sistemler ise bilgisayar içerisinde oluşturulan Recovery dosyalarında saklanıyor. Yeni nesil bilgisayarların çoğunda geçerli olan bu sistem sadece tek bir tuş ile bilgisayarınıza format atmanıza olanak sağlıyor. İşte bu sistemi kullanan bilgisayar markalarından biriside Asus. Son dönemin gözde bilgisayar markalarından biri olan Asus bilgisayarlarda da sadece bir tuşa basarak format atabiliyorsunuz. Bunun için ekstra bir yükleme diskine ihtiyacınız kalmıyor. Tabi bu durumun getirdiği bazı dezavantajlar da var. Özellikle ayrılmış alan Recovery alanının silinmesi ya da dış etki ile bozulması format atmanızı engelleyen en büyük neden olarak biliniyor. Peki, Asus bilgisayarlarda yedek olarak geçen bu sistemimizin bozulması durumunda hangi işlemleri yapacağız bakalım.

  • Şimdi bu işlem için öncelikle Asus tarafından geliştirilen yazılımları kullanacağız. Bu alanda çıkarılan programın adı ise  Backtracker. Direk olarak Asus resmi sayfasından indirebileceğiniz program kaybolan ya da hasar gören Recovery dosyasını yeniden oluşturmamız için kullanılıyor. Şimdi bu işlem için öncelikle programı açmadan önce en az 16 GB olan bir harici diske ihtiyacınız oluyor.
Asus-Bilgisayar-Recovery-Nasıl-Kurtarılır

Asus Bilgisayar Recovery Nasıl Kurtarılır

  • Bu diski mutlaka bilgisayarınıza bağlıyorsunuz. Sonra programı açıyorsunuz. İlk olarak programın en üste yer alan fabrika ayarları seçeneğine tıklıyoruz. Şimdi ise bilgisayara taktığımız depolama biriminin yolunu programa gösteriyoruz. Ardından “Next” seçeneğine tıklayarak harici depolama hafızasına Recovery kayıt dosyalarının yüklemesini başlatıyoruz. Yükleme işlemi sırasında ise kesinlikle hiçbir işlem yapmamız gerekiyor. Aksi halde yedek dosyalarını alırken programın hata ile karşılaşmasına neden olabiliriz. İşlem bittikten sonra ise format sırasında Recorvery cihazı olarak yükleme yaptığımız cihazı gösteriyoruz. Yapmamız gereken işlemler bununla sınırlı.