Apple Watch Digital Crown Nasıl kullanılır?

tarafından
3123
Apple Watch Digital Crown Nasıl kullanılır?

Akıllı saat sektöründe satış verilerine bakıldığı zaman %40 gibi bir oranla Apple ilk sırada yer alıyor. Giyilebilir teknolojinin ilk ürünleri, hatta belki de giyilebilir teknoloji alanında en çok kullanılan araçlardan biri olan akıllı saat alanında Apple Watch saati ile yer alan dev firma her ne kadar benzer ürünler gibi düşük bir fiyat aralığında olmasa da, fiyat açığını özellikleri ile kapatabiliyor. iPhone serisi akıllı telefonlarla tam uyum içerisinde çalışan Apple Watch’ın bunun dışında sağlık kontrolü, uyku kontrolü, adım sayar, mesaj okuma, arama cevaplama gibi birçok özelliği de bulunuyor. Akıllı saat alanında hemen hemen en ideal ürünlerden biri olarak gösterilen saatin tasarımı da dikdörtgen bir yapıya sahip. Samsung Gear serisinden farklı olarak dairesel yapıda değil de dikdörtgen bir yapıda olan saatin bu tasarımı doğrudan da saatin kullanımını etkilemekte. Özellikle sayfa kontrolü konusunda tasarımı sayesinde saatin bazı olumsuz yanları olduğunu da söylemek gerekiyor. Özellikle dokunmatik ekranı aşağı yukarı hareket ettirirken kullanıcı kimi zaman ekran yer alan yazıyı göremeyebiliyor. Parmak hareketlerinin görüntüyü etkileyebileceği de gözleniyor. Apple ise bu sorunu çözebilmek için kullanıcılara Digital Crown adı verilen bir tuş sunuyor. Digital Crown adı verilen tuş ile saat üzerinden dokunmatik yüzey ile ilgili yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçmiş oluyorsunuz. Peki, Digital Crown nasıl kullanılıyor ve tam olarak ne işe yarıyor? Daha detaylı olarak inceleyelim.

  • İlk olarak Digital Crown adı verilen tuşun dokunmatik ekran görevini tam olarak almadığını da belirtelim. Bunun dışında Digital Crown ile aslında kullanıcı birçok işlemi yapabiliyor. İlk olarak tuşu yukarı aşağı doğru hareket ettirerek ekranda yukarı aşağı doğru bir hareket sağlayabiliyorsunuz. Bununla beraber ekranda seçim yapmak istediğiniz alana geldiğinizde de Digital Crown tuşa basmanız yeterli oluyor. Sadece ana ekranda değil bunun dışında sağlık kontrolü ve diğer birçok uygulamada da rahatlıkla kullanılabilen Digital Crown tuşu bunun dışında saatin belli başlı kısa yol tuşları içinde kullanılıyor.

Apple Watch Digital Crown

  • Bu noktada tuşun en çok kullanıldığı görevlerinden birisi de doğrudan Siri’yi çalıştırmak. Zira Digital Crown tuşuna basılı tutarak Siri asistanını devreye sokmanız da mümkün. Bu sayede kısa süre içerisinde Siri ile sesli komutlarda verebiliyorsunuz. Son gelen işletim sistemi güncellemesiyle beraber çok daha işlevsel hale gelen Digital Crown tüm bu özellikleri sayesinde aslında Apple Watch serisinin de vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.