Apple TV’lerde İşitme Engelliler İçin Altyazı Nasıl Açılır?

tarafından
560
Apple TV’lerde İşitme Engelliler İçin Altyazı Nasıl Açılır?

Apple hemen hemen tüm ürünlerinde şirket politikası gereği donanım özelliklerinden çok uygulama ve işlevsellik özelliklere önem veriyor. Özellikle akıllı telefon serisi iPhone marka telefonlarda bu durumu net bir şekilde görebiliyoruz. Samsung’a nazaran henüz yeni yeni Ram boyutunu ve işlemci hızını arttırmaya başlayan Apple buna karşın iPhone telefonlara yer alan özellikler ve işlevsellik sayesinde hala ciddi hayran kitlelerine de sahip. Bu durum başta da belirttiğimiz gibi tüm Apple cihazlarda geçerli. Sadece akıllı telefonlarında değil Mac bilgisayarları ve son olarak Apple akıllı TV ürünlerinde de benzer bir politika izleyen dev firma bu sayede kullanıcılara birçok ayrıcalık sunuyor. Bu ayrıcalıklar arasında en çok dikkati çeken ise işitme ve görme engelli kullanıcılar için verilen hizmetler. Zira bu noktada Apple’ın hemen her ürünün de başarılı bir politika izlediğini söyleyebiliriz. Zira artık ilk olarak iPhone telefonlarda kullanılan görme engelliler için altyazı desteği Apple TV’ler için de vazgeçilmez özellikler arasına girdi. Sadece birkaç küçük ayar ile rahatlıkla televizyondan altyazıları açabiliyor ve hemen her işlemde altyazılardan yararlanabiliyorsunuz. Peki, Apple TV ürünlerinde altyazı nasıl açılır daha detaylı anlatalım.

  • Bu işlem için tıpkı iPhone telefonlarda olduğu gibi Apple televizyonlarda da ayar menüsüne girmemiz gerekecek. Apple bu noktada akıllı telefon serisi ile akıllı televizyon serisi arasında benzer bir işletim sistemi kullandığı için ayarların yapılacağı menüye giriş işlemi de hemen hemen aynı yol izlenerek yapılıyor. Bu noktada öncelikle kumandanızdan “ayarlar” düğmesine tıklıyoruz.
Apple TV’lerde İşitme Engelliler İçin Altyazı Nasıl Açılır

Apple TV’lerde İşitme Engelliler İçin Altyazı desteği

  • Şimdi ise açılır ayar penceresinden “Genel” ve ardından da “erişilebilirlik” ayarlarını seçerek istediğimiz ayar menüsüne ulaşmış oluyoruz. Açtığımız menüde ise karşımıza Ortamlar, stil, sesli açıklama ve görsel ögeler gibi ögeler yer alacak. Biz buradan Ortamlar menüsü altında yer alan “işitme engelliler için altyazı desteği” sekmesine gelerek sekmenin durumunun “açık” hale getiriyoruz. Bu sayede altyazı desteğimiz açılmış oluyor. Daha sonra yine aynı menü altında yer alan ayarlama biçimlerini kullanarak altyazıların biçimi, boyutu gibi özelliklerini de belirleyebiliyorsunuz.