Apple TV Nedir Nasıl Kurulur Ve Kullanılır?

tarafından
596
Apple TV Nedir Nasıl Kurulur Ve Kullanılır?

Apple TV içeriklerini internetten alarak TV’nizde görüntüleyen gerçek zamanlı medya oynatıcısıdır. Her ne kadar adında TV ifadesi yer alsa da, aslında bir kumanda ve bir kutudan oluşan akıllı oynatıcıdır. Şu an piyasada Apple TV (3.Nesil) ve Yeni Apple TV (4.Nesil) olmak üzere iki versiyonu satılmaktadır. Apple Türkiye resmi sitesinde Apple TV’nin başlangıç fiyatı 279 TL, Yeni Apple TV’nin başlangıç fiyatı ise 629 TL olarak görünmektedir.

Apple TV Ethernet kablosu ile internete bağlanarak iTunes’da yer alan film, dizi ve video klipler ile Amazon mağazasında yer alan video ve müzikleri Full HD (1080P) çözünürlükte oynatabilme özelliğine sahiptir.

Apple TV ile neler yapılabilir?

  1. Apple’ın kendi servislerinin yanı sıra Netflix, Hulu, HBO GO/HBO NOW, WatchESPN, PBS ve Youtube gibi dijital ortamlardaki videoları izleyebilme imkanı vermektedir. Cihazın bu servisleri desteklemesi içerikleri ücretsiz kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bu servislerden bazıları ücretsiz hizmet verirken, diğerleri ise abonelik ya da tek seferlik satın alma sistemi ile hizmet vermektedir.
  1. Cihazla gelen uygulamalar iTunes’dan satın aldığınız müzikleri dinleyebilmenize olanak sağlamaktadır. Cihazda son dönemlerin en popüler müzik servisleri olan Spotify ve Pandora yer almıyor. iTunes’a CD’den yüklediğiniz müzikleri de Apple TV’de dinleyebiliyorsunuz.
  1. Apple TV buna imkan tanımazken Yeni Apple TV, uygulama mağazasından satın alacağınız oyunları oynamanıza imkan vermektedir.
  1. Apple TV uygulama mağazası oyunların yanı sıra sosyal medya, fotoğraf paylaşımı, alışveriş ve hava durumu amaçlı kullanabileceğiniz birçok uygulama barındırmaktadır. Bazıları ücretli, bazıları ücretsiz olan bu uygulamaları cihazınıza indirerek kullanabilirsiniz.
  1. AirPlay özelliğini destekleyen iPhone ya da iPad modelleri ile Apple TV’ye gerçek zamanlı video ve müzik yollayabilir ve oynatabilirsiniz.
  1. iPhone, iPad, iPod ve Mac gibi iOS işletim sistemini kullanan cihazların ekranını Apple TV’ye aktarabilir ve daha büyük ekranda kullanım sağlayabilirsiniz.

Apple TV Nasıl Kurulur?

  1. Apple TV’yi HDMI kablo ile televizyonunuza bağlayın. Televizyonunuzdan Apple TV’yi bağladığınız HDMI yayınını açın. (HDMI kablo cihaz ile birlikte gelmediği için ayrı olarak satın almanız gerekiyor.)
  1. Apple TV’yi Ethernet kablosu ya da Wi-Fi ile internete bağlayın.
  1. Apple TV kumandası ile dilediğiniz uygulamayı çalıştırın.