Apple Macbook Cihazlarda Dock Çubuğu Ayarları Nasıl Yapılır?

tarafından
374
Apple Macbook Cihazlarda Dock Çubuğu Ayarları Nasıl Yapılır?

Akıllı telefon denilince akla ilk gelen firma Apple oluyor. Sadece firmanın değil akıllı telefon piyasasının da amiral gemilerinden biri olarak gösterilen Iphone cihazların üreticisi olan Apple, bu namıyla hem kötü hem de iyi etkilenmeye başladı. Zira Apple’ın sadece akıllı telefon alanında varlığını sürdürmediği bunun yanında bilgisayar teknolojileri ve ekran teknolojilerinde de söz sahibi olduğu biliniyor. Her ne kadar Apple’ın Macbook adı verilen bilgisayarları telefonları kadar ilgi görmese de aslında ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip cihazlar Apple Macbook cihazların kötü yanı ise OSX işletim sistemi nedeniyle biraz daha içe dönük yapıya sahip olmaları. Bu durum kullanıcılara hem bir takım artılar kazandırıyor hem de bazı eksi yönleri bulunuyor. Eksi yönler program uyumlarında ve donanımsal cihaz uyumlarında yaşanan sorunlar. Artık yönler ise tamamen kişiselleştirilebilir tasarımlar. Yani Macbook kullanıcısıysanız tıpkı Linux sistemlerde olduğu gibi hem kısa yollara hem de menülere kendi tasarımlarınızı uygulayabiliyorsunuz. Bunun için ise Dock menü ayarlarını yapmak gerekiyor. Dock çubuk ayarlarıyla uygulamalara erişim sağladığınız tüm kısa yolların nasıl gözükeceğini düzenleyebiliyorsunuz. Peki, Dock ayarları nasıl yapılır? Detaylı bakalım.

  • Öncelikle Mac cihazımızdan “sistem tercihleri” bölümüne giriyoruz. Sistem tercihlerinde zaten üst kısımda “Dock” adı verilmiş olan bir kısa yol var.
Apple Macbook

Apple Macbook Dock ayarları nasıl yapılır

  • Bu kısa yola tıklayarak uygulamaya giriş yapmanız gerek. Uygulamaya tıkladığınızda karşınıza bir panel çıkacak. Bu panel Dock çubuğunun düzenleme paneli. Yapacağınız hemen hemen her ayarı bu panel aracılığıyla yapabiliyorsunuz. Bu noktada alternatifiniz ise oldukça fazla. İlk olarak Dock menüsünün konumunu belirleyebilirsiniz. Menü sağ taraftar mı yer alacak sol tarafta mı yer alacak yoksa alt tarafta mı yer alacak bunu seçim olarak belirlemeniz gerekiyor. Bunun dışında uygulamaların kısa yol ikonları nasıl gözükecek onları belirlemeniz gerekiyor. Simgelerin büyük küçük olma ayarını da yaptıktan sonra değişiklikleri kaydetmeniz yeterli.

Not: İllaki Dock menüyü kullanmanızda gerekmiyor. Yine menü penceresinden menüyü gizle ve görünür konuma getirerek Dock menüyü kapatabilirsiniz.