Apple Iphone’a Müzik Aktarımı

tarafından
621
Apple Iphone’a Müzik Aktarımı

Apple, son zamanlarda yarattığı yenilikler ile geleneklerinden ödün vermeyerek yoluna devam ediyor. IOS işletim sisteminin kapalı kaynak özelliği sayesinde, herhangi bir yerde varyasyonu ya da taklidi bile doğru düzgün olmayan bu işletim sisteminin asıl mahareti ise elbette donanım ve yazılım kısmında. Donanımı ile uyumlu yazılar üreterek, en doğru optimizasyonu cihazlarında sağlayan Apple’ın tabiri caiz ise “donmama” özelliği, dillere destan. Bunun yanında, geçtiğimiz günlerde mikrofon girişini değiştirmesi ile örneğin, diğer “ortak” işletim sistemleri donanımlarına karşın “kendi” donanımını yaratacak olan bir işletim sistemini de böylece görmekteyiz. Bu girizgâhı yaptıktan sonra, gelelim Apple Iphone cihazlarına müzik aktarımının nasıl yapılabileceğine. Bunun, Android’deki gibi direkt dosya sistemlerine erişim kaydırma yapma yöntemi ile oluştuğunu zannediyorsanız, maalesef yanılıyorsunuz. Android ya da parmak bellekleri bilgisayarınıza bağladığınızda direkt olarak gelen klasörler ve bellek içerisindeki belgeler; ortak paydada herkes tarafından görülebilen ve oynama yapılabilen dosyalardır. Apple Iphone’u bilgisayarınıza bağladığınızda da bu dosyalar görünebilir ancak hiçbir şekilde veri aktarımı yapamazsınız. Bunun için gereken şey, Itunes adlı uygulamadır. Apple tarafından üretilen bu uygulama sayesinde, verilerinizi Apple tarafında yükleyebilir ve kolay bir şekilde dilediğiniz gibi bu verilerde oynama gerçekleştirebilirsiniz.

Itunes Alternatifleri Var mı?

Elbette, Itunes’ın pek çok alternatifi var ancak bu noktada önemli birkaç mesele de yok değil. Itunes ile yapacağınız müzik aktarımlarında sorunsuz bir şekilde aktarabileceğiniz dosyalar; alternatif bir programı Iphone cihazınıza entegre ettiğinizde silinebilir. Aynı şekilde, farklı bir programdan atılan dosyalar da; Itunes’a cihazınızı bağladığınızda silinecektir. Bu sebepten, alternatif programlar kullanacaksanız muhakkak bu konuda dikkatli adımlar atmanız gerekmektedir.

Iphone’a Nasıl Müzik Aktarabilirim?

Iphone’a müzik aktarımını, sizler için adım adım açıklamaya gayret ettiğimiz bu yazıda; yukarıdaki noktaları da okumanızda fayda var. Yani, direkt olarak özü yakalayıp buraya geldi iseniz, yukarıyı da okumanız önerilir. Şimdi, ilk adım ile başlama vakti.

1. Adım: Itunes Yükleyin

Itunes’i Windows, Mac OS işletim sistemlerinize kolayca yükleyebilmeniz mümkün. Itunes üzerinde Iphone cihazlarınıza hükmedebildiğiniz gibi aynı zamanda Apple Music ve benzeri servislerden de yararlanabiliyorsunuz. İndirdiğiniz kurulum dosyası akabinde yükleyeceğiniz Itunes’ı, bilgisayarımız aracılığı ile açalım. Ardından, Iphone cihazımızı kablomuz aracılığı ile bilgisayarımıza bağlayalım. Kısa süre içerisinde Itunes Iphone cihazınızı tanıyacaktır. Eğer, aşağıdaki ekran görüntüsü gibi bir tanıma işlemi gerçekleşti ise; işlemlerimize devam edebiliriz.

itunes1

 

2. Adım: Iphone’unuzu Ayarlarını Yapın

Iphone cihazınızı tanıdıktan sonra, Iphone butonuna tıklayarak açılacak olan pencereyi bekleyin. Açılan pencerede tarafınıza birkaç konfigürasyon ayarı yapmanızı isteyecektir ve seçenekler bulunacaktır. Bu seçenekler üzerinde, Müzikleri ve Videoları Elle Yönet seçeneğini aktif edelim. Bu seçeneği aktif etmek tarafımıza yönetim yetkisini tamamı ile verecektir. Aşağıdaki gibi yaptı iseniz, işlem tamamdır.

itunes2

 

3. Adım: Bu Iphone’u Yönetin

Müzikleri ve Videoları Elle Yönet seçeneğini aktif ettikten sonra, aynı yerin üzerinde bir sekmeler dizisi göreceksiniz. Orada “Bu Iphone’da” sekmesine gelmemiz gerekiyor. Tıklayarak geldiğimiz bu sekmede Iphone’umuza dair özelleştirmeleri gerçekleştirebiliyoruz. Aşağıdaki görüntü size anlatımda yardımcı olacaktır:

itunes3

 

Buradan sonra, karşınıza tamamı ile Itunes ekranı gelecektir. Bu ekrana dilediğiniz mp3 dosyasını kaydırmak sureti ile, kopyalama yöntemine gidebilir ve cihazınıza bu şekilde mp3 dosyalarınızı, yani müziklerinizi gönderebilirsiniz.

Son aşama olarak, müziklerinizi attıktan sonra senkronize etmesi adına, “eşzamanla” butonuna basmanız gerekiyor. İşlemden sonra, Iphone’unuzu çıkarabilir ve müziklerinizi Iphone üzerinde kolaylıkla dinleyebilirsiniz.

 Önemli Not:

Eğer, daha önce Iphone tarafında farklı yöntemlerle müzik atma işlemi yaptı iseniz, bu eşzamanlama işleminden sonra eski müzik dosyalarınız kolaylıkla silinebilmektedir / silinecektir. Bilginize.