Apple Batarya Performansı Arttırma

tarafından
555
Apple Batarya Performansı Arttırma

Gün geçtikçe, mobil cihazlarımızın pil tüketimi oldukça artıyor. Pil tüketimi arttıkça, cihazlarımızı oldukça sık şarj etmeye başlıyoruz. Cihazlarımızı sık şarj etmek telefonlarımızın batarya kullanım oranlarını azaltıyor.

Bu yazımızda, ios cihazlarınızın şarjının daha uzun süre gitmesi için tavsiyelerde bulunacağız.

 • Ayarlar, Wi-Fİ seçeneğinde ki, ağlara bağlanmadan sor kısmını kapalı konuma getirin.
 • Ayarlar >iTunes  AppStore> Otomatik İndirme > Güncellemeler bölümü kapalı hale getirin. Otomatik güncellemelerin açık olması durumunda, cihaz sürekli olarak güncellemeleri kontrol eder. Bunun yerine manuel olarak kontrol edip istediğiniz uygulamaları güncelleyebilirsiniz.
 • Ayarlar > Genel >Arkaplanda ki Uygulamalar bölümüne gelerek, arka planda çalışması gereksiz olan uygulamaların, arka planda çalışmasını engelleyerek pil performansını arttırabilirsiniz.
 • Konum servislerini kapatın veya belirli uygulamalar için açık bırakın. Konum servislerinin açık olması sürekli gps hizmetini kullanacağı için oldukça fazla  pil performansını etkileyecektir. Bunun için gerekli uygulamaları asla, gerekli uygulamaları ise sadece uygulamayı kullanırken özelliğine alarak akıllı telefonunuzun pil performansını arttırabilirsiniz.
 • iOS Cihazınızın parlaklık ayarını, otomatik yaparak telefonun gerektiği kadar parlaklık kullanmasını sağlayın.
 • iOS 8 ile gelen Handoff özelliği ile,iOS cihazınızda yaptığınız işlemi farklı bir apple ürününde devam edebilirsiniz. Eğer gereksiz bir özellik olarak görüyor ve başka apple cihazınız yoksa bu özelliği, Ayarlar > Genel >Handoff ve Önerilen Uygulamalar bölümünden kapatabilirsiniz.
 • Ayarlar > Bildirimler bölümünden bildirim almak istemediğiniz, gereksiz uygulamaların bildirim gönderebilme özelliğini engelleyebilirsiniz. Bu şekilde hem gereksiz bildirimlerden kurtulursunuz, hemde pil performansınız artar. 🙂
 • Parallax cihazınıza derinlik hissi veren, duvar kağıtlarınıza görsellik, animasyon katan bir özellik. Aynı zamanda, geçiş sıralarında ki animasyonlarda bu özellikle çalışıyor. Bu özelliği kapatarak ios cihazınızın pil performansını oldukça arttırabilirsiniz.
 • Eğer mailleriniz çok sık gelmiyorsa, maillerinizi manuel kontrol edilecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, telefonunuz her zaman mail gelmiş mi, gelmemiş mi diye kontrol etmez. Mail servisinin senkranizasyonunu kapatmak için, Ayarlar > E-posta, Kişiler, Takvim > Yeni Verileri Al bölümüne ulaşabilirsiniz.
 • Sadece iOS cihazınız da değil, diğer akıllı telefonlarınızda da işe yarayan bir özellik olan, koyu renk de bir duvar kağıdı kullanmak. Bu cihazınızın batarya performansını, olumlu yönde etkileyecektir.
 • Eğer işinize yaramıyorsa, AirDrop, Air Play özelliklerini denetim merkezinden kapatabilirsiniz. Bende her daim kapalı durur. 🙂
 • Her iki veri sistemini aynı anda açık tutmayın, eğer Wi-Fi kullanıyorsanız hücresel veriyi kapatın. Hücresel veri kullanımında ise Wi-Fi kapalı konum da kalsın, her ikisinin açık kalması ciddi şekilde batarya performansını etkiler.
 • 3G ve 2G kullanımını doğru şekilde ayarlayarak, batarya performansını arttırabilirsiniz. Telefonunuzun çekim gücünün azaldığı yerlerde, 3G kullanmak gereksizdir. Ayarlardan 2G-3G olarak seçebilirsiniz.

Bu yazımızda, iOS Cihazlarınızın batarya performansını nasıl arttırabilirsiniz, madde, madde açıkladık. En önemli yerleri altını çizerek belirttik.

Eğer yazımız size faydalı geldiyse, bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bize destek olabilir ve yazının daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.