Android Virüsleri Neler Yapabilirler ve Nasıl Silinirler

tarafından
528
Android Virüsleri Neler Yapabilirler ve Nasıl Silinirler

Android Virüsleri Neler Yapabilirler ve Nasıl Silinirler

Günümüz çerçevesinde özellikle belirtmek gerekirse Android telefonları tehdit etmekte olan birçok zararlı yazılım çeşidi pazara kötü amaçlı kişiler tarafınca sürülmektedir. Android cihazlarımız beraberinde görseller çekebiliyor, müzikler paylaşabiliyor, chatleşme programları üstünden mesajlaşabiliyor ve daha çoğu özelliği ile yapabilmekteyiz. Üstelik Android dünyasının içinde barındırmış olduğu birçok yazılımı sorgusuz sualsiz rahatça bedava olarak indirerek cihazlarımıza kurabiliyoruz. Fakat bu kurmuş olduğumuz  programların içerilerinde herhangi bir zararlı yazılımın olup olmadığını anlamamız olabildiğince zor. Uzmanların yapmış oldukları araştırmalara göre de pazarda var olan her 20 yazılımdan birinin içinde zararlı yazılım bulunmaktadır ve bu oran oldukça ciddi bir orandır.

Android Bir Açık Kaynak Kod!

Android sistemi açık kaynak kod bir sistem olduğu için geliştiriciler, programcılar diledikleri programları yazarak istemiş oldukları programları oluşturabiliyorlar ve pazara sürebiliyorlar ve bu programları oluşturan programcılardan bazılarının kötü amaçlı olup olmadığını da haliyle bilememekteyiz. Android sistemi gene açık kaynak kod olduğu için herhangi bir program beraberinde telefona basit olarak müdahaleler edilebiliyor, bilgiler çalınabilmektedir ve daha değişik prosedürler yapılabilmektedir. Kötü amaçlı programcılar da Android sistemleri tehdit etmekte olan bu zararlı yazılımları oluşturmaktadırlar ve pazara en fazla indirilmekte olan programlar beraberinde birleştirerek yayıyorlar. Sizler bu programları indirmiş olduğunuz takdirde esasta yazılımının istediği izinler panelinde rahatça bu yazılımının tehdit oluşturup oluşturmadığını görebilmektesiniz.

Uygulama İzinlerinin Şüpheleri

Örnek vermek gerek görülürse izinler panelinde “Uygulama sizlerin adınıza SMS gönderimi yapabilir”, “Uygulama sizlerin adınıza mesajlarınızı kontrol edebilir”, “Bu yazılım telefonu uyku modunu sokmayabilir” benzeri izinleri isteyebiliyorlar. İşte bu benzeri bazı izinlere şüphe ile yaklaşmalıyız ve izni mutlaka vermemeliyiz. Unutmayın ki bir görsel çekme yazılımı sizden sizlerin adınıza diğerleri beraberinde görüşme izni istemez ya da rehberinizi kontrol etme izni istemez. Ne yazık ki günümüz Android kullanıcıları yazılım yüklerken bu izinlere hiç dikkat etmiyorlar ve oluşan sonuçlara da mecbur bir şekilde katlanmak mecbur kalmaktadırlar. Lakin cep telefonunuza bir zararlı yazılım bulaşmasını istememekteyseniz demiş olduğumuz benzeri ilk adım şekilde izinleri kontrol etmelisiniz sonra da cep telefonunuza kesinlikle veri tabanı olabildiğince profesyonel bir tür anti zararlı yazılım uygulamayı kurmanız gerekiyor. özellikle belirtmek gerekirse Android sistemler için işini gayet başarı ile yapmakta olan anti zararlı yazılım programları mevcuttur.

Bu benzeri bahsetmiş olduğumuz izinlere dikkat etmediniz ve cep telefonunuza bir sürü yazılım kurdunuz diyelim peki bu programların zararlı yazılımlı olup olmadıklarını daha doğrusu cep telefonunuz da bir zararlı yazılımın bulunup olamadığını nasıl anlarsınız? Bunun için esasta kolay birkaç test yapabilirsiniz. Lakin cihazınızın şarjı eskisine nazaran daha hızlı olarak bitiyorsa fonda bir zararlı yazılım çalışmakta ve bazı işlevlerini kullanıyor olabilmektedir. Yine telefon görüşmeleriniz de değişik cızırtılı sesler duymaktaysanız ya da telefon görüşmesi yapıyorken cep telefonunuzda donmalar meydana geliyorsa da şüphelenmelisiniz. Bunun yanı sıra galerinizde sizlerin çekmemiş olduğunuz bazı görseller bulunmaktadır ise bu görsellerden da şüphelenebilirsiniz. Bütün bunlara ek şekilde Android sistemler de güvenliğinizi yüksek tutmak için “Bilinmeyen kaynaklardan yazılım yükle” opsiyonuni devre dışı yapmanız gerekiyor. Ne yazık ki çoğu kullanıcı bu nedene dikkat etmiyor ve değişik sitelerden programlar yükleyebiliyorlar. Lakin onu devre dışı yaparsanız Play Store dışında bir yerden yazılım yükleyememektesiniz ve güvenliğiniz azda olsa sağlanmış olacaktır zira Play Store içinde var olan programlar da genelde zararlı yazılım olmamaktadır.