Android Varsayılan Uygulamalarını Değiştirme

tarafından
540
Android Varsayılan Uygulamalarını Değiştirme

Akıllı telefonları normal cep telefonlarından farklı kılan özelliği aslında akıllı telefonların içerisinde çok daha gelişmiş işletim sistemi olması. Telefonun adeta bir asistan olarak kullanılmasına olanak sağlayan işletim sistemleri içerisinde en çok kullanılanı ise Android işletim sistemi. Birçok ünlü telefon markası tarafından da tercih edilen işletim sistemi şuan için bu sektörün en çok kullanılan işletim sistemi olarak da raporlara yansıyor. Tabi Android işletim sisteminin bu kadar çok tercih edilmesinin de belli nedenleri var. Bu noktada mobil işletim sistemi olarak en çok Android tercihi yapılmasının ana nedeni Android işletim sisteminde Google desteğinin bulunması. İşletim sisteminin Google tarafından geliştiriliyor olması bir yana dursun bunun dışında Google tarafından Android işletim sistemi içinde sunulan uygulamalar işletim sisteminin bu kadar çok tercih edilmesinin ana nedenleri arasında gelmekte. Bununla beraber Google tarafından belirlenmiş olan varsayılan uygulamaları da unutmamak gerekiyor. Birçok akıllı telefon modeli için kullanılan Android işletim sisteminde belirlenmiş ana uygulamalar yani diğer bir söylemle varsayılan uygulamalarla beraber kullanıcılarında birçok uygulamaya doğrudan da erişim sağlayabiliyor. Peki, birçok uygulamaya hızlı bir şekilde ulaşmamıza olanak sağlayan varsayılan uygulamaları değiştirmek için hangi işlemleri yapmamız gerekli? Tüm bu işlemlere daha detaylı bakalım.

  • Bu işlem için öncelikle telefonumuzun “ayar” menüsüne giriş yapmamız gerekecek. Ayar menüsüne giriş yaptıktan sonra ise açılır menüden “uygulamalar” sekmesine giriş yapmanız gerekiyor. Diğer tüm uygulama ayarlarında olduğu gibi varsayılan uygulama ayarlarında da bu menüyü kullanmamız gerekecek.

Varsayilan-Uygulama-Degistirme

  • Uygulamalarım menüsüne girdikten sonra ise buradan değiştirmek istediğimiz varsayılan uygulamaları bulmanız gerekiyor. Açıklan liste üzerinden değiştirme istediğiniz varsayılan uygulamanın üzerine gelip ardından bu uygulamayı seçiyoruz. Uygulamaya tıkladıktan sonra ise karşımıza seçtiğimiz uygulama ile ilgili ayarlar gelecek. Karşımıza gelen bu ayar menüsü üzerinden ise “varsayılanları temizle” seçeneğini seçmemiz gerekecek. Bu seçeneği seçtiğimiz zaman artık seçtiğiniz uygulama varsayılan uygulamalarınızdan çıkmış olacak. Bir başka uygulamayı varsayılan yapmak için ise öncelikle istediğiniz uygulamayı kullanan bir program açmanız ve uygulama açılırken seçim sırasında her zaman seçeneğini kullanmanız gerekli.