Android Telefonlarınızda İstenmeyen Aramaları ve Mesajları Nasıl Engellersiniz?

tarafından
706
Android Telefonlarınızda İstenmeyen Aramaları ve Mesajları Nasıl Engellersiniz?

Günümüzde kullanılan cep telefonları; hem özellik olarak hem de yapı olarak geçmiş yıllara göre büyük farklılıklar gösteriyor. Geçmiş yıllarda telefonlarda sadece konuşma işlemi ve mesaj yollama işlemi yapılabiliyorken, şimdilerde fotoğraf çekme, video çekme hatta telefondan internete bağlanabilme gibi birçok özellik bir arada bulunuyor.

Cep telefonu kullanan kişilerin en çok karşılaştıkları sorunların başında, tanınmayan birisinden gelen yada istenmeyen mesaj yada aramalar gelir. Telefonlara gelen istenmeyen numara ve mesajları engellemek için kullanılan bazı yazılımlar ve programlar mevcut. Bu programlar şunlardır;

Mr. Number- Block Calls,Texts

Mr. Number programı Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen ve kolayca kullanılabilen bir engelleme programıdır. Bu program sayesinde aramaları, istenmeyen numaraları, mesajları engellemek mümkün.

Call Blocker

İstenmeyen numaraları, aramaları ve mesajları engellemeye yarayan bir başka uygulama ise Call Blocker uygulaması. Bu program indirmeden önce özellikle bilinmesi gereken şey ise, programın Türkçe dil seçeneğine sahip olmaması.

Call Control

Dünya üzerinde 4 milyon kişi tarafından kullanılan bu program, istenmeyen numara ve mesajları engelleme programları arasında en popüler olanıdır. Ayrıca Call Control, profesyonel bir program olma özelliğini de taşır. Uygulamayı aktif hale getirmek için; uygulama ilk açıldığında karşınıza çıkan skip butonunu tıklayarak bu bölümü geçmek mümkün. Daha sonra try seçeneğini seçerek, uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilmek mümkün. Numara engelleme işlemi ise şu şekilde yapılıyor; Black List bölümüne girerek, engellemek istenilen numara yazılıyor. Göz önünde bulundurulması gereken tek konu, uygulamanın deneme sürmünü kullanıyorsanız eğer, sadece 3 numara engellenebilir. Bunun dışında, White list seçeneğinde ise, sadece erişime izin verilen numaraları seçip, diğer tüm numaraları engellemek mümkün.