Android Root ve Rom Nedir?

tarafından
567
Android Root ve Rom Nedir?

Android cihazlarda root atmak bazı durumlar çok yararlı olabilir. Root sayesinde telefonunuzda birçok ek izin elde edecekseniz. Normalde üreticiler kullanıcıyı bazı alanlar sınırlamış kullanıcıların bazı şeyleri yapmasını engellemiştir. Ancak root işlemi ile kolayca bu izinleri alabilir ve telefonunuz üzerinde istediğiniz işlemi kolayca yapabilirsiniz. Root işlemi sayesinde telefonunun birçok özelliğini açabilir istemediğiniz özellikleri kaldırabilirsiniz. Android cihazlardaki o kalkmayan ve bir işe yaramayan uygulamaları kaldırmak isterseniz root işlemini kullanabilirsiniz. Bu sayede bugüne kadar hiç girmediğiniz o saçma sapan uygulamalardan kolayca kurtulmuş olursunuz. Ayrıca bu uygulamalardan kurtularak telefonunuzun hafızasında yer açmış olacaksınız. Bu işlem sayesinde telefonunuzun birçok özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Rom açılımı olarak sadece okunabilir bellek anlamındadır. Rom işlemi ile de telefonunuza yeni özellikler kazandırabilirsiniz. Telefonunuza istediğiniz tarzda farklı görünüm ve özellikler yapabilirsiniz.

Root Nasıl Yapılır?

Bu işlem için bir root uygulamasına ihtiyacınız olacaktır. Bu tarz bir uygulamayı kolayca bilgisayarınıza internet üzerinden indirip kurarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Root için gerekli olan programı bulduktan sonra telefonunuzun bazı tuşlarına basarak indirme alanını açmanız gerekir. Örneğin bu bazı telefonlar için ses kısma orta tuş ve açma kapama tuşudur. Bu işlemi yapmadan önce telefonu kapatıp öyle tuşlara basılı tutmanız gerekir. Ardından ise genelde ses açma tuşu ile devam ediyoruz. Ardından eğer telefonunuz indirme moduna girdiyse bilgisayara bağlıyoruz. Daha sonra ise root için indirdiğimiz dosyaları root için kullandığımız program vasıtası ile root atmak için bağladığımız telefona yüklüyoruz. Ardından bu yükleme işlemi bitince telefonu alıp açıyoruz. Bu şekilde telefonunuza root atabilirsiniz.

Root Yararları

Root işlemi sizin için çok yararlı olabilir. Bu işlem sayesinde hiç kullanmadığınız ancak işletim sistemi tarafından telefonunuzda sabit olarak olan uygulamaları kolayca kaldırıp daha fazla ram alanı sağlayabilirsiniz. Ayrıca root sayesinde telefonunuzun içinde hafıza harcayan ve kullanmak istediğiniz ancak bir türlü erişemediğiniz birçok farklı işlevini kolayca aktif hale getirip onları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Root yararları olarak bunların dışında daha birçok şey sayılabilir.