Android Nougat İle Hangi Yenilikler Geliyor?

tarafından
598
Android Nougat İle Hangi Yenilikler Geliyor?

Akıllı telefonlar arasında en çok tercih edilen işletim sistemlerinden biri Android işletim sistemi olarak biliniyor. Google tarafından satın alındıktan sonra yine Google tarafından geliştirilmeye devam edilen söz konusu işletim sistemi ilk sürümünden bu yana birçok dev akıllı telefon markasının tercih ettiği mobil işletim sistemi olarak da biliniyor. Sürekli olarak yeni sürümleriyle beraber güncellenen Android işletim sistemi son günlerde en büyük rakibi olan iOS 10 işletim sistemine cevap verebilmek için yeni bir sürüm daha duyurmuştu. Apple tarafından birçok yenilik ve iPhone 7 ile beraber gelen yeni mobil işletim sistemi olan iOS 10 işletim sisteminin epey bir öne çıkmaya başlamasıyla beraber Google’ın yeni işletim sistemi Android Nougat ile rakibine karşı nasıl yenilikler sunacağı da merak konusu olmuştu. Artık yavaş yavaş yeni seri akıllı telefonlarda da kullanılmaya başlanan Android Nougat işletim sistemi son olarak Samsung tarafından da telefonlara konfigüre edilme başlamıştı. Sürekli olarak yeni seri akıllı telefonlar için yayınlanacağı açıklanan Android Nougat işletim sisteminin getirdiği yeniliklerin ise genel olarak Google tarafından da açıklandığını da belirtelim. Peki, ama Android’in en çok beğenileceği düşünülen yeni işletim sistemi Android Nougat kullanıcılara ne gibi yenilikler sunacak? Daha detaylı olarak bakalım.

Çoklu Uygulama Ekranı

Bu noktada Google tarafından açıklanan bilgilere bakacak olursak Android Nougat işletim sisteminin en çok dikkat çeken yeniliklerinden biri çoklu ekran desteği oldu. Zira Google yaptığı açıklamada artık yeni işletim sistemiyle beraber çoklu uygulama yönetme imkanının kullanıcılara verileceğini de belirtelim. Bu sayede artık kullanıcılar iki işlemi ekranı yarıya bölerek aynı anda yapabilecek. Üstelik ekranların hangisinin ne kadar boyuta sahip olacağını da doğrudan siz ayarlayabileceksiniz. Örnek vermek gerekirse internette dosya ararken aynı anda not alma uygulamasını açıp gezindiğiniz sayfalardan not alma işlemini de yapabilirsiniz.

Android-Nougat

Bildirim Merkezinde Yenilikler

Android Nougat ile beraber kullanıcılara sunulan bir diğer yenilik ise bildirim merkezi yeniliği. Zira yeni seri ile beraber artık Android bildirimleri konusunda da Google çok daha başarılı bir sistem sunacak. Artık kilit ekranında kullanıcılar gelen bildirimleri anında sıralayıp cevaplayabilecek. Bunun dışında hangi bildirimlerin gösterilip hangi bildirimlerin de ana ekranda gösterilmeyeceğini de seçebileceksiniz. Ayrıca gelen bildirimlere doğrudan bildirim merkezinden de cevap verme gibi ayrıcalıklarında Android Nougat ile beraber kullanıcılara sunulacağını da belirtelim. Bunun dışında hangi bildirimlerin size gösterilmesini hangilerinin gösterilmemesini de seçebileceksiniz. Ayrıca son olarak bildirim ikonların uzun basarak bildirim ayarlarına da geçebilmenin mümkün olduğunu da belirtelim. Tüm bu özellikleri ile beraber söz konusu işletim sisteminin bildirim yönetimi konusunda en başarılı Android sürümü olacağı da kesin.

Android Nougat

Ayar Menüsü Yenilendi

Android Nougat ile değişe bir diğer özellik ise ayar menüsü özelliği olarak biliniyor. Zira bu özellikle beraber artık kullanıcıların telefonlarından ayarlar sekmesine girdiklerinde çok daha fazla seçenekle karşı karşıya kalacakları da belirtiliyor. Bunun yanında artık uygulama izinleri ve uygulama ayarları da çok daha detaylandırılacak ve kullanıcıların denetiminde olduğu için kullanıcılar doğrudan bu ayarları istedikleri gibi özelleştirebilecek. Yani bir nevi artık Android Nougat ile beraber telefonlar daha fazla kişiselleştirme imkanına sahip olmuş olacak.

Çok Daha Düşük Pil Tüketimi

Android’in yeni işletim sistemi akıllı telefonlarda yaşanan en büyük sorunlardan birisine de bir nebze çözüm olacak. Zira Google tarafından açıklanan bilgiler arasında yer alan detaylara göre Android Nougat ile beraber artık güç tüketimi de en aza indiriliyor. İşletim sistemi ile telefon donanımları arasındaki uyum tam olarak sağlandığı için kullanıcıların şarj sürelerinin de çok daha yükseğe çıkacağı belirtiliyor. Yine telefonlar beraber değişeceği belirtilse de söz konusu yeni işletim sistemi sayesinde kullanıcıların eski sürümlere göre yarı yarıya güç tasarrufu sağlayabileceklerini de belirtelim. Ayrıca uygulamaların pil tüketimi konusunda da daha detaylı ayarlamalar yapılacağı için pil sürelerinin maksimum performans için ayarlanması da sağlanacak gibi. Google tarafından yapılana açıklama içerisinde artık pil tasarruf modlarının da çok daha etkili olacağının açıklandığını da belirtelim. Tabi tüm bu yenilikler için mutlaka öncelikler akıllı telefonları test etmek gerekecek.

Android Nougat

Gece Modu Ve Yeni Pil Göstergesi

Tabi pil tüketimi konusunda Android Nougat’ın en başarılı işletim sistemi olarak gösteriliyor olması ve şimdiden Google’ın bu konuda oldukça iddialı bir çıkış yapması pil göstergelerinin de artık çok daha detaylandırılmasına olanak sağlamaya başladı. Zira yine yeni işletim sistemi için ilk açıklanan bilgilere bakacak olursak kullanıcılara Android Nougat ile beraber çok daha detaylı ve çok daha işlevsel pil göstergeleri sunulacak. Böylelikle şarj tüketimi konusunda da kullanıcılar tam anlamıyla profesyonel bir kullanım imkanı elde etmiş olacaklar. Bunun dışında işletim sistemi ile beraber gelecek olan bir diğer yeniliğinde gece modu olduğunu belirtelim. Hem pilden tasarruf edilmesine olanak sağlayan mod hem de telefonun parlaklık dengesin sağlayarak gece telefon kullanımının da oldukça kolaylaştırılmasına da olanak sağlamış olacak.

Tüm bu yeniliklerine ek olarak eski seri Android işletim sistemlerine göre çok daha hızlı ve çok daha az güç tüketimi ile çalışacağı açıklanan Android Nougat işletim sisteminin şimdiden beğeni toplamaya başladığını da belirtmek gerekiyor. Şuan için yeni yeni akıllı telefonlarda yer alamaya başlayan mobil işletim sisteminin ilk kullanıcı yorumlarının nasıl olacağı ise merak konusu. Zira bu konuda şuan için markaların Android Nougat güncellemesi beklenmekte. Bu noktada markaların Android Nougat için sunacakları telefon uyumlarının da en az işletim sisteminin yeni özellikleri kadar önemli olduğunu da belirtmek gerekiyor.