Android İşletim Sistemine Sahip Telefonların Test Bölüme Nasıl Girilir?

tarafından
587
Android İşletim Sistemine Sahip Telefonların Test Bölüme Nasıl Girilir?

Akıllı telefon pazarında en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri Android. Birçok akıllı telefon markasının değiştirilebilir ve güncellenebilir olduğu için tercih ettiği Android işletim sistemi artık yavaş yavaş pazarı da ele geçirmeye başladı. Sürekli yeni sürüm güncellemeleriyle akıllı telefonların donanım özelliklerine de tam uyumlu hale gelmeye başlayan Android, böyle devam ederse İOS kullanımını da büyük oradan azaltacak gibi. Zira şuan için Android işletim sistemlerinin en büyük rakibinin Apple’ın işletim sistemi İOS olduğunu söyleyebiliriz. Aslında İOS işletim sisteminin de sadece Apple cihazlarda kullanılıyor olması Android’in yükselişinin en büyük nedenleri arasında geliyor. Kullanıcılara birçok ayrıcalık tanıyan işletim sisteminin bazı gizli ayarları zaten piyasa da en çok tercih edilen işletim sistemi olan Android’in biraz daha ilgi görmesine neden oluyor. Zira öyle ayarlamalar var ki akıllı telefonlarınızı almadan önce bu gizli ayarlarla beraber telefonu test edebiliyorsunuz. Peki, akılı cihazımızın Android sistemde test etmek için ne yapmak gerekli?

  • İlk olarak telefondan numara tuşladığımız arama menüsüne giriş yapıyoruz. Şimdi çok fazla bilinmeyen fakat aslında Android’in gizli pencerelerinden biri olan test menüsünü açmak için bir dizi kod yazıyoruz. “*#*#4636#*#*” ifadesini arama menüsünden tuşluyoruz. Bu aşamada her hangi bir ekstra tuşa basmayın. Yani koddan sonra arama tuşuna ve onaylama tuşuna basmamanız gerekiyor.
Android İşletim Sistemi

Android İşletim Sistemi test menüsü nasıl açılır

  • Zaten siz bu kodu tuşladığınız anda ekranınız test ekranına dönüşüyor. Şimdi karşınıza gelen test ekranında ise birçok ayar ve telefonun pil kullanımından bağlantı kullanımına kadar birçok özelliğini görüntüleyebiliyorsunuz. Telefonunuz kaç saattir açık, arama ve benzeri GSM bağlantılarınız kullanımda mı tüm bu bilgileri görüntüleyebiliyorsunuz. Bazı telefonlarda test ekranında dil sorunu yaşayabilirsiniz. Yani tüm bu bilgiler İngilizce olarak görüntülenebilir. Genel olarak Türkçe karşımıza çıksa da bu ihtimalinde bulunduğunu unutmayın. Android test bölümünden çıkmak içinse normal bir uygulama kapatıyormuş gibi geri butonlarını kullanmanız yeterli olacaktır. Ekstra bir işlem yapmanıza bu aşamada gerek yok.