Android İşletim Sistemine Apk Yükleme İzinleri Nasıl Verilir?

tarafından
806
Android İşletim Sistemine Apk Yükleme İzinleri Nasıl Verilir?

Akıllı telefonlar arasında en çok kullanılan işletim sistemi Android işletim sistemi olarak biliniyor. Özellikle son dönemde iOS işletim sistemine göre kullanım oranını bir hayli arttıran Android işletim sistemi genel olarak birçok dev markanın da ilk tercihi olmaya başladı. Android işletim sisteminin bu kadar çok tercih edilmesinin ana nedeni ise aslıda işletim sisteminin dışa dönük olan yapısı. Zira iOS işletim sistemine göre Android’in çok daha dışa dönük çok daha fazla uygulama yüklemeye elverişli bir işletim sistemi olduğunu da söylemek gerekiyor. Tabi bu noktada kullanıcıların Android işletim sistemi için kullandıkları sistemleri de bilmeleri ve ona göre yükleme yapmaları gerektiğini de belirtelim. Bu aşamada ilk bilinmesi gereken ise Apk dosyalarının ne olduğu. Zira Android işletim sistemine dosya yüklemek istediğini zaman mutlaka Apk uzantılı dosyaları kullanmanız gerekiyor. Zira Android işletim sistemini destekleyen dosya uzantısı da Apk. Genel olarak Google Play uygulama mağazası üzerinden Android uygulama indirmek için tek yapmanız gereken indirme bağlantılarını kullanmak. Ama bunun dışında farklı adreslerden de Apk indirmeniz mümkün. Ama bu işlem için öncelikle birkaç ayar yapmanız lazım. Android işletim sistemine dışarından uygulama yüklemek için yapılacak bu ayarlar neler? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Şimdi ilk olarak telefon menüsünden telefonunuzun ayarlar kısmına girmeniz gerekecek. Ayarlar kısmına girebilmek içinde öncelikle uygulama menüsünü görüntülemeniz gerekiyor. Ardından ise çark işareti şeklinde gözüken ayar menüsüne giriş yapmanız gerekiyor.

android-bilinmeyen-kaynaklar

  • Şimdi ise açılan ayar penceresi üzerinden “genel” sekmesi altında yer alan güvenlik bölümüne giriş yapmanız gerek. Güvenlik bölümüne de giriş yaptıktan sonra buradan “bilinmeyen kaynaklar” kısmını aktif hale getirmeniz gerekecek. Son olarak bu kısmı da aktif hale getirdikten sonra işleminiz tamamlanmış olacak. Artık Android işletim sistemine dışarıdan Apk yükleme işlemi de yapabilirsiniz. Bunun için ekstra bir işlemede ihtiyacınız yok.