Android İşletim Sisteminde Otomatik Saat Ayarı Nasıl Kapatılır?

tarafından
718
Android İşletim Sisteminde Otomatik Saat Ayarı Nasıl Kapatılır?

Dünya genelinde her sene saat ayarlamaları yapılıyor. Hem yaz hem de kış saati uygulamaları her sene belli dönemlerde saatlerin değiştirilmesine neden oluyor. Gün saatinden daha fazla yararlanmak için kullanılan bu sistem ise bazı ülkeler tarafından kullanılmamaya başladı. Ülkemizde de kış saati uygulaması için böyle bir karar alındı. Alınan karar ile beraber kış saati uygulamasına geçilmeyeceği de belirtilmişti. Saat farkı karışıklıkların engel olmak için ise bu durumda teknolojik aletlerinizin da saat ayarlarını yapmanız gerekiyor. Zira özellikle akıllı telefonlarda otomatik saat ayarı olduğu içi telefonlar kış saati uygulamasına da geçebiliyor. Bu durumun önüne geçmek için ise telefonunuzun saatini manuel olarak ayarlamanız gerekiyor. Android akıllı telefonlarda bu işlemi nasıl yaparız bakalım.

Android-saat-ayarı

  • Android akıllı telefonlarda kış saati uygulamasıyla değişen saati tekrar normal saate geçirmek için öncelikle saatinizin manuel olarak ayarlanması için otomatik ayarlama özelliğini kapatmanız gerekiyor. Aksi halde saatinizi manuel olarak değiştirmeniz mümkün olmuyor. Otomatik saat ayarı özelliğini kapatmak için ise yapmanız gereken ayarlar kısmına giriş yapmak.
  • Uygulama menüsünden ayarlar kısmına girip buradan ise “tarih ve saat” kısmına girmeniz gerekiyor. Tarih ve saat ayarları kısmına girdikten sonra ise “otomatik saat ve tarih” kısmında yer alan tiki kaldırmanız gerekiyor. Bu tiki kaldırdıktan sonra ise “otomatik saat dilimi” kısmını da kaldırmanız gerekli. Daha sonra ise saatinizi manuel olarak ayarlamanız yeterli olacaktır. Ekstra herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor.