Android İşletim Sisteminde Google Bildirimlerini Nasıl Açılır Kapatılır?

tarafından
816
Android İşletim Sisteminde Google Bildirimlerini Nasıl Açılır Kapatılır?

Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda ana sistem Google üzerine kurulu oluyor. İşletim sisteminin Google kaynaklı geliştirilen bir işletim sistemi olması nedeniyle Android için en büyük kaynaklarda Google’ın sunduğu kaynaklar. Bu bağlamda özellikle akıllı telefona uygulama indirme, oyun indirme ve benzeri birçok işlem içinde yine Google tarafından geliştirilmiş olan Google Play uygulama mağazası kullanılıyor. Android için resmi mağaza olarak gösterilen Google Play uygulama mağazasını kullanabilmek içinde mutlaka bir Gmail hesabına sahip olmanız gerekiyor. Aksi halde Gmail hesabınızla ilişkilendirmediğiniz bir hesap üzerinden uygulama indirmesi yapamıyorsunuz. Bunun dışında akıllı telefon uygulama verilerinizi de Google Play üzerinde tutamıyor. Genelde Google Play için de birçok kullanıcının Gmail hesabını kullanmayı tercih ediyor. Tabi Gmail hesabı da sadece Google Play için geçerli değil. Bunun dışında mail yönetimi ve akıllı telefon üzerinde Google bağlı olan tüm uygulamaları da bu hesap aracılığıyla kullanıyoruz. Haliyle Gmail için telefona sürekli bildirim de gelebiliyor. Kimi zaman uygulama bildirimleri kimi zaman kişisel mailleriniz ardı ardına telefonunuza bildirim gelmesine neden olabiliyor. Bu sorunu çözebilmek için ise Google tarafından sunulan bildirim kapatma ayarlarını kullanmanız yeterli oluyor. Peki, Android işletim sisteminde Google’ın bu şekilde sürekli gelen bildirimleri nasıl kapatılır? Daha detaylı bakalım.

  • Şimdi öncelikle telefonumuzun menüsünden Gmail mail servisi uygulamasına girmemiz gerekiyor. Gmail servisine girdikten sonra ise Gmail ayarlarına girebilmek için sol kısımda yer alan alt alta üç çizgi simgesine basıyoruz. Üst çizgi simgesine bastığımız zaman ayar menüsü açılacak. Buradan alt kısımda bulunan “ayarlar” ifadesine tıklıyoruz.
Android Gmail

Android Gmail ayarları

  • Ayarlar menüsü görüntülendikten sonra ayarlarını düzenleyeceğimiz mailin seçimini yapıyoruz. Bu noktada ise eğer ki “bildirimler” sekmesinin yanındaki kutucuğa tik atarsanız gelen bildirimler ana ekranda görüntülenecektir. Eğer bildirimleri kapatmak isterseniz bu kez bildirimlerin yanında yer alan tiki kaldırmanız durumunda artık ana ekranda bildirimleriniz gözükmeyecektir. Gelen bildirimleri yine Gmail üzerinden görüntüleyebilirsiniz.