Android İşletim Sistemi Kullanan Cihazların Bit Değerini Öğrenme?

tarafından
847
Android İşletim Sistemi Kullanan Cihazların Bit Değerini Öğrenme?

Akıllı telefonların donanım özellikleriyle beraber aslında son dönemde bu cihazların işletim sistemleri de bir hayli gelişmeye başladı. Akıllı telefonlarda ya da tabletlerde en çok kullanılan işletim sistemi olan Android işletim sistemi için de bu durum aynen geçerli. Zira son dönemde akıllı telefonun Ram, işlemci, ekran kartı özellikleri kadar Android sürümüne de önem veriliyor. Bununla beraber yeni gelişen Android teknolojileri de artık kullanıcılara birçok ayrıcalık sunuyor. Özellikle işletim sisteminin 32 bit versiyonlarının yanı sıra 64 bit versiyonlarının da kullanıma geçmesi aslında akıllı telefonları neredeyse bir bilgisayar düzeyine çıkarmaya yetiyor. Bu sayede bilgisayarlarda kullandığınız birçok uygulamayı doğrudan akıllı telefonunuzda da kullanabiliyorsunuz. Tabi bunun için en azından uygulama uyumunda sorun yaşamama noktasında öncelikle akıllı telefonunuzun bit değerini tespit etmeniz gerekiyor. Böylelikle hem uygulama yüklerken bit uyuşmazlığı nedeniyle yaşanan sorunlardan kurtulmuş oluyor hem de işletim sistemi 64 bit mi yoksa 32 bit mi bunu öğrenebiliyorsunuz. Android işletim sistemine sahip olan akıllı cihazlarda bit değerini nasıl daha rahat öğrenebiliriz? Detaylarıyla ele alalım.

  • Şimdi öncelikle şunu belirtelim ki akıllı telefonunuzun ya da tabletinizin bit değerini sadece cihaz üzerinden yapacağınız birkaç ayar ile öğrenebiliyorsunuz. Fakat bunun için cihazınızda belli birkaç ayar menüsüne girmeniz gerekiyor. Bunun yerine çok daha basit bir yöntem anlatacağız.
AnTuTu Benchmark ile bit değeri

AnTuTu Benchmark bit değeri öğrenme

  • Bu yöntem için ise öncelikle akıllı cihazınıza uluslararası cihaz değerlendirme programı olan AnTuTu Benchmark programını indiriyoruz. Bunun için resmi Play Store mağazasını kullanmamız yeterli olacaktır. Uygulama mağazasından istediğimiz uygulamayı indirdikten sonra kurulumun bitmesini bekliyoruz. Kurulum bittikten sonra ise kısa süreli bir test işlemi başlatılacak. Test işleminin bitmesini bekliyoruz. Daha sonra ise uygulama ana ekranında yer alan “info” menüsüne girmeniz gerekecek. İnfo menüsünde Android sürümün hemen yanında bit değerinin ne olduğunu göreceksiniz.