Android Fakebank Virüsü Nasıl Silinir?

tarafından
309
Android Fakebank Virüsü Nasıl Silinir?

Gün geçmiyor ki akıllı telefonlar için yeni bir virüs daha piyasaya sürülmesin. Özellikle Android için bu durumun oldukça sıkıntı yarattığını söylemek mümkün. Birçok akıllı telefon markasının artık yavaş yavaş Android işletim sistemine dönmesi bunun yanında Samsung, HTC, Asus, Lenova gibi dev markaların Android deneyimlerini iyiden iyiye genişletmesi artık Android işletim sistemine duyulan ilginin de bir hayli artmasına neden olmaya başladı. Android işletim sistemine gösterilen bu ilgi artışıyla beraber zaten hacker gruplarının mobil alana dönmesi de hızlandı. Zira artık akıllı telefonlar tek bir işlem için yani iletişim için de kullanılmıyor. Bunun dışında kullanıcıların sosyal medya hesapları birçok ödeme bilgileri ve cep uygulamaları aracılığıyla paylaştıkları kişisel bilgileri de akıllı telefonlar üzerinden sunulabiliyor. Sadece bu nedenler bile aslında Android için neden bu kadar fazla virüs yayının yapıldığının bir göstergesi olarak algılanabilir. Bu şekilde ortaya çıkan son virüslerden birisi de Android FakeBank virüsü. Çok zor anlaşılsa da etkisi oldukça fazla olan virüs doğrudan kullanıcıların ödeme bilgilerini ele geçiriyor. Virüsü yayınlayan kişi tarafından ele geçirilen ödeme bilgileri kullanıcılardan para çekmek için kullanılıyor. Tabi bu sistem sırasında kullanıcı banka tarafından uyarılıyor olsa bile virüs kullanılan cihazdan hesabın bağlı olduğu banka numaralarını aramayı engelliyor. Peki, bu virüsü nasıl temizleriz daha detaylı olarak bakalım.

  • Öncelikle Android cihaza sağlam bir virüs programı eklemeniz gerekiyor. Bu noktada CM Security ya da Comodo Security programlarını kullanmanız etkili olacaktır. Resmi uygulama mağazasından iki uygulamadan birini indirip tarama yaptıktan sonra eğer “7mnjbhuguv545gvgy” şeklinde farklı sayı ya da saçma sapan isimlerde gizli ama görünür hale getirilmiş klasörler ile karşılaşırsanız bu klasörleri tamamen kaldırmanız gerekiyor.
    Söz konusu tüm klasörleri kaldırdıktan sonra bir kez daha tarama yapmanız gerekli. Bu işlemi söz konusu klasörler ve tarama sonuçları temiz çıkana kadar devam ettirin.

CM-security-Android

  • Ardından telefonu yeniden başlatıp programların koruma kalkanlarını da aktif hale getirin. Bu şekilde bir nebze olsun koruma sağlanacaktır. Eğer tüm bu işlemler sonrasında da telefonda hala sorun olduğunu düşünüyorsanız o zaman telefonu sıfırlamanız tek çare olacaktır.