Android Cihazlarımızı Nasıl Daha Güvenli Kullanırız

tarafından
508
Android Cihazlarımızı Nasıl Daha Güvenli Kullanırız

Günümüz dünyasında sahip oldukları özellikler itibariyle milyonlarca insan tarafından tercih edilen akıllı cihazlarda bazı işletim sistemleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında pek çok kişi tarafından tercih edilen mobil işletim sistemi olarak Google tarafından sunulan Android cihazına olan ilgi her geçen gün artmakta ve kullanıcı sayısı giderek çoğalmaktadır. Hayatımızın pek çok alanında yer edinen Android cihazlarını nasıl daha güvende kullanırız sorusu oldukça önemli bir konudur. Çünkü Android cihazı için söz konusu olabilecek kötü amaçlı yazılım tehditlerine açık bir sisteme sahiptir. Android cihazının kötü amaçlı yazılım hazırlayanlar için ideal bir hedef haline gelmesindeki en önemli neden; platformun herkese açık olmasından dolayıdır. Mobil cihazlar için mevcut olan kötü amaçlı yazılımlar özellikle kullanıcıları ücretli hizmetlere mesaj göndermesi hususunda kandırmaya çalışmaktadırlar. Bunun yanında bu tür kötü amaçlı yazılımlar kullanıcılara ait bilgileri toplamak suretiyle hırsızlık yapmak veya başka amaçlar için kullanılmak üzere diğer suçlulara satılması da söz konusu olmaktadır. Bütün buraya kadar anlatılanlar kulağınıza korkunç gelmiş olsa da güvenlik tehditlerine karşı açık bir hedef konumunda olmamak için oldukça basit önlemler almak suretiyle Android cihazınızı birçok tehdide karşı koruyabilirsiniz.

android_protect_primary_v2-100024987-gallery

Bu konuda yapmanız gereken basit çözümlerden bahsedecek olursak şunlar belirtilebilir. Öncelikle mobil cihazınızda kaliteli bir mobil güvenlik yazılımını mutlaka kullanmalısınız. Sizlere bu konuda tavsiye edebileceğiniz en iyi anti virüs uygulamaları arasında yer alan “Dr.Web Anti virüs” yazılımını https://play.google.com/store/apps/details?id=com.drweb.pro adresinden kolaylıkla indirebilir ve cihazınıza yükleyebilirsiniz. En iyi anti virüs uygulamalarından biri olan bu yazılımın ücretsiz sürümü çok büyük işler yapmasa da şu anda fiyatı 165 TL olan ücretli sürümü bütün Android güvenlik uygulamalarını geride bırakmaktadır. Diğer bir anti virüs yazılımı ise F-Secure Mobile Security’ dir. Yine bu yazılımı da https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fsecure.ms.dc adresinden temin edebilirsiniz. Bu güvenlik yazılımı yalnızca Android için değil, diğer bütün sistemlerde de oldukça kullanışlı olan bir anti virüs yazılımdır. Google Play kullanıcılarının da beğenisini kazanan bu uygulama ise ücretli olması dolayısıyla çok fazla sayıdaki kullanıcı kitlesine sahip değildir. Tavsiye edebileceğimiz son anti virüs yazılımı olarak ise Avast Mobile Security & Anti virüs’ dür. Bu güvenlik yazılımını da https://play.google.com/store/apps/details?id=com.avast.android.mobilesecurity adresinden indirebilir ve mobil cihazınıza yükleyebilirsiniz. Kabul edilen en iyi ve ücretsiz olan Android anti virüs uygulaması olan Avast, Android için en iyi performansta çalışan anti virüs uygulamalarından biridir. Hususi olarak Android üzerinde güvenlik çalışmalarına devam eden Avast firması, Android için geçerli en mükemmel anti virüs uygulamaları arasında yer almaktadır. Sanırız artık Android cihazlarını nasıl daha güvende kullanırız endişesinden kurtulabilmek mümkündür.

Bunun yanında yine de Android cihazlarını nasıl daha güvende kullanırız diyenler için ilave bazı tedbirleri de hatırlatmakta yarar vardır. Öncelikle güvenlik yazılımınızı sürekli güncelleyerek geliştirilmiş özellikleri sayesinde performans artışı sağlayabilirsiniz. Diğer bir tedbir ise; üçüncü taraf indirme sitelerinden sakınılmalıdır. Android uygulamalar özellikle Google mağazası üzerinden indirilmelidir. Her ne kadar doğrudan kaynağından indirilen her uygulama için tehdit söz konusu olmasa da Google resmi mağazasında bütün uygulamaları kötü amaçlı yazılımlar için taradığı için daha güvenlidir. Yine herhangi bir uygulama yüklerken kullanıcılar verdikleri izin türlerine dikkat etmelidirler. Sizden yükleme esnasında istenilen bu izinleri kontrol etmeniz sayesinde olası tehditlerden bu şekilde sakınabilirsiniz. Tavsiye edebileceğimiz son tedbir ise; mümkün olduğu kadar ücretsiz Wi-Fi’ lerden uzak durmanızdır. Çünkü güvenli olmayan bağlantılar kişisel bilgileriniz için tehdit doğurabilir. Bilgisayar korsanlarının bu ücretsiz ağlara bağlanması oldukça kolay olduğu için internete bağlandığınız anda gönderdiğiniz bütün bilgileri kolayca görebilirler.