Android Cihazlarda Güvenlik

tarafından
640
Android Cihazlarda Güvenlik

Herkes özelinin güvende olmasını ister. Bu nedenle işletim sisteminin güvenlik seviyeleri kişilerin telefon tercihini etkileyecek en önemli faktörlerdendir. Son zamanlarda dünya genelinde hesap çalınma olayları artmıştır. En bilindik işletim sistemlerinden birindeki birçok hesabın patlatılması bu soruyu gündeme getirmektedir. Bunun neticesinde de artık kişiler gerçekten kullanacakları telefonda güvende olmayı istemektedir. Peki, günümüzde en çok kullanılan Android cihazlarda güvenlik düzeyi yeterli midir? Bu soru Android kullanmak isteyen kişilerin ve Android kullanıcıların en çok merak etiği konulardandır.

Android Güvenlik Sistemi

Günümüzün en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Android sisteminde güvenliğe oldukça önem verilmektedir. Bu nedenle de Android güvenlik sisteminin gelişmiş olduğunu söylemek mümkün. Android de kullanılan depolama aracı bildiğiniz üzere Google Şirketi tarafından üretilmiş ve geliştirilmiştir. Hala geliştirilmeye devam eden bu sistem sizin depoladığınız resimleri videoları ya da birçok veriyi güvenle muhafaza etmektedir. Teknoloji devlerinin başında yer alan Google bu konuda mümkün olabilecek bir güvenlik ihlaline karşı bütün tedbirleri almak için çok gayret göstermektedir. Öyle ki olası güvenlik açıklarını bulan hacker’lere yüksek meblağda para ödülü bile verilmektedir ve sorun giderilmektedir.

Android Güvenlik Açıkları

Android cihazlarda genel olarak güvenlik problemleri sanal diskten kaynaklı değil de daha çok her programın yüklenmesinden kaynaklıdır. Özellikle klavye uygulamalarını yüklemek oldukça risklidir. Olası bir tehdit durumunda Google Play Store size uygulamayı yüklerken tüm tehditleri göstermektedir. Yani örneğin bir klavye uygulaması yükleme durumunuz varsa size ‘Bu uygulama kredi kartı bilgilerinize erişebilir’ diye uyarı vermektedir. Android güvenlik açıkları genel olarak bu durumdan kaynaklanır. Bu nedenle Android kullanıcılarının her uygulamayı telefonuna yüklememesi ve Google Play Store de bulunan tavsiyelere uyması gereklidir.

Android cihazınızı nasıl daha güvenli halde kullanacağınızı merak ediyorsanız TIKLAYIN.