Android Batarya Performansı Arttırma

tarafından
503
Android Batarya Performansı Arttırma

Teknolojinin ilerlemesiyle akıllı telefonlar hayatımızda büyük bir yere sahip olmuştur. Bilgisayardan yapabileceğimiz işlemlerin çoğunu akıllı telefonlar yardımıyla da yapabilmemiz hayatımızın telefonlara indekslenen kısmını arttırmıştır. Telefonları her geçen gün gelişmesine karşılık çözüm bulunamayan en büyük problem bu telefonların güç sorundur. Telefon ne kadar akıllı olursa olsun bataryası hemen bitmektedir. Buda kullanıcının işini yarım bırakmasına neden olmaktadır. Şarjın hızlı bitmesi nedeniyle Android kullanıcılarının en çok merak ettiği husus, Android batarya performansı arttırmanın mümkün olup olmadığıdır.

Android Batarya Programları

Android performansını arttırmanın en kolay yolu RAM belleğini minimize ederek arka planda çalışan uygulamaların durmasını sağlamaktır. Android batarya programları ise tam olarak bu alanda sürekli belleğinizi temiz tutarak şarjınızın daha geç bitmesini amaçlamaktadır. Ancak bu programlar olmadan da siz belleği sık sık temizleyerek batarya performansınızı arttırabilirsiniz. Aksi halde batarya için yüklediğiniz programda şarjınızdan yiyecektir. Özellikle bu programın boyutu büyükse size kazandırdığı şarjı kendisi geri harcayacak ve bataryanıza faydası olmayacaktır. Bu nedenle seçilecek batarya programına göre verim almanız mümkündür ancak aksi durumlarla karşılaşmamak için batarya programının boyutuna dikkat ederek yüklemeniz gerekmektedir.

Android Batarya Kalibrasyonu

Android cihazların tamamı için şarj bir problemdir. Genel olarak telefon kullanıcıları telefonlarını aldıkları ilk zamanlarda ki şarj kullanım oranının sonradan arttığından şikâyetçidir. Bu sorun aslında genel geçer olarak hepimizin başına gelmiştir. Telefonlar ilk zamanlarında bataryanın tüm hücrelerini kullanabilirken, bu oran zaman geçtikçe azalmaktadır. Kısaca izah edilecek olursa bataryadan alınan verim düşmektedir. Bataryanın eski verimine geri dönmesi için gerekli olan işlem Android batarya kalibrasyonu olmaktadır. Bu işlem sayesinde bataryanızdan aldığınız verim artacak ve telefonunuzun bataryası daha geç bitecektir.