Android Banka Virüsü Nasıl Anlaşılır?

tarafından
555
Android Banka Virüsü Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefon teknolojilerinin hayatımıza girmesiyle beraber birçok alanda akıllı telefonda yararlanılmaya başlandı. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada artık bilgisayarların yaptıkları işler bile akıllı telefonlar üzerinden yürütülüyor. Bu durum hem kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlıyor hem de kullanıcılara bazı kötü sonuçlar doğurabiliyor. Aslında mantıklı düşünüldüğü zaman tüm bu sistemler kullanıcıların lehine çözümlenmesi için yapılmış olan ve hayatı kolaylaştırmaya yönelik çözümler. Bu nedenle ilk etapta akıllı telefonların her hangi bir zararı olmadığı düşüncesi hakim olabilir. Fakat ilgi gösterilen ve milyonlarca kişinin dahil olduğu bir alan elbette ki bazı kesimler tarafından da hedef alınıyor. Aslında ortaya çıkan kötü sonuçlarda bu durumdan kaynaklanıyor. Özellikle kullanıcıların kişisel bilgilerini ve en önemlisi de ödeme bilgilerini ele geçirmek için akıllı telefonlar üzerinden çalışma yapan birçok hacker grupları mevcut. Zira bu grupların yaptıkları çalışmalarla beraber son dönemde kullanıcıların başını ağrıtan yeni bir virüs ile karşılaştık. iOS’un korunaklı yapısı ve kulanım oranının az olması nedeniyle şuan için sadece Android işletim sistemlerini etkileyen virüs oldukça ciddi sorunlar ortaya koyabiliyor. Android Fakebank olarak adlandırılan bu virüs nedeniyle sistem kullanıcıların bankaları ile iletişime geçmesine engel olabiliyor. Kullanıcıların ödeme bilgilerini büyük ölçüde riske eden bu virüs dünya genelinde de hızla yayılmaya başladı. Mart ayında ortaya çıtığı düşünülen virüsün ülkemizi de etkilediğini de belirtelim. Tabi virüsü engellemek bir yana dursun virüse karşı önlem almak için de önce virüsü tespit etmek gerekiyor. Bu işlemde biraz zorlu. Peki, bu virüsü nasıl anlarız daha detaylı inceleyelim.

  • Öncelikle telefonunuzda banka uygulamaları kullanıp kullanmadığınız oldukça önemli. Telefon üzerinde yüklü her hangi bir banka uygulaması yoksa biraz daha şanlısınız. Ama eğer sistem üzerinde yüklü bir banka uygulaması varsa ve bu uygulamayı aktif bir şekilde kullanıyorsanız hemen önlem almanız gerekiyor. Öncelikle banka uygulamasından size gelen mesajları kontrol etmelisiniz. Android  cihazınıza gelen mesajlarda müşteri numaranızın doğru olup olmadığına bakın.
    Bunun dışında da Android cihazınızla yaptığınız aramlarda alışıla gelmişin dışında sesler olup olmadığıan dikkat etmeniz gerekiyor. Genelde konuşma sırasında uzun bip sesi ya da anlık bir ses kopması olup olmadığını gözlemlemelisiniz.

adware-android-fakebank-tespiti

  • Birçok virüs programının bulamadığı Android FakeBank virüsünü anlamanın diğer bir yolu ise banka ile iletişime geçmek. Zira virüs sizin hesabınızdan para çekilmesine neden olurken siz bunu fark etseniz bile sizin aynı telefondan banka ile iletişime geçmenize engel oluyor. Hesabınızda bilginiz dışında bir işlem varsa bu nedenle hemen başka bir cihazdan banka ile iletişime geçmeniz gerek. Virüs nedeniyle aynı cihaz üzerinden bankanızı aradığınızda ya bozuk meşgul ya da servis dışı uyarısı alıyorsunuz.