Android 7.1 Nougat İle Ne Gibi Yenilikler Geliyor?

tarafından
535
Android 7.1 Nougat İle Ne Gibi Yenilikler Geliyor?

Google tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi Android son dönemde en çok tercih edilen mobil işletim sistemi olarak biliniyor. Yayınlandığı ilk andan bu yana sürekli olarak aldığı yeni güncellemelerle adından söz ettiren işletim sistemi son olarak ise Android 7.0 sürümü olarak bilinen Android Nougat ile gündeme gelmişti. Henüz yeni yeni akıllı telefonlar tarafından kullanılmaya başlayan son işletim sisteminin kullanımının da yeni yeni artmaya başlamasıyla beraber söz konusu işletim sisteminin güncellemeleri de yayınlanmaya başladı. Bu noktada yeni işletim sisteminin aldığı son büyük güncelleme ise Android 7.1 Nougat güncellemesi olmuştu. Peki, söz konusu güncelleme ile ne gibi yenilikler geliyor bakalım.

Yeni Kısayol Menüsü

Bu noktada yeni güncelleme ile gelen ilk yenilik Apple’ın uzun süredir kullandığı teknoloji 3D Touch üzerine oldu. Android işletim sistemlerinde de 3D Touch sistemine benzer bir sistem kullanmak isteyen Google, yeni güncelleme ile beraber artık kullanıcıların uygulamaya basılı tutarak kısa yol menüsünü açıp uygulama ayarlarına hızlı erişim sağlamalarına da olanak verdi. Yani bir nevi 3D Touch teknolojisinin Android ayağı kullanıcılara sunulmuş oldu.

Android-7-1-Nougat

Google Asistanı Geliyor

Bununla beraber yayınlanan yeni güncelleme sonrasında artık Google’ın kullanıcılara kendi asistanlarını da sunacağı açıklandı. Siri benzeri Google Asistan olarak bilinen yeni sistemle beraber akıllı telefonların sesli komut sistemini de kullanabileceği de belirtildi. Yani bir nevi yeni güncelleme sonrasında artık Android ile iOS arasında asistanlık konusunda da açık kapanmaya başladı.

Android-7.1-Nougat

Depolama Alanı Yönetici

Yeni güncelleme ile beraber gelen bir diğer yenilik ise depolama alanı temizleme konusunda olacak. Zira artık Google kullanıcıların ekstra bir program kullanmadan doğrudan hafızalarında yer alan gereksiz dosyalarını silmelerine olanak verecek. Bu sayede akıllı telefonlarda yavaşlama sorunları ile karşılaşılması durumunda da doğrudan işletim sisteminin özellikleri kullanılabilecek.