Android 6.0 Marshmallow Yenilikleri Nelerdir ?

tarafından
557
Android 6.0 Marshmallow Yenilikleri Nelerdir ?

Neredeyse 6 ay da bir güncelleme alan Android’in şu an göz bebeği olan Android 6.0 Marshmallow sürümünü inceleyelim.

Hangi Cihazlar Android 6.0 Marshmallow sürümünü destekliyor ?

Android ; Kitkat ve Lollipop sürümlerinden tamamen faydalı özellikler ile sıyrılan Android 6.0 Marshmallow’un en büyük özelliklerinden biri Uygulama izinleri konusunda oluyor.

Bildiğiniz üzere bir oyun,uygulama indirirken geliştirici , akıllı telefon kullanıcılarının galerisine,rehberine,mesajlarına,mikrofonuna ve sayamadığımız bir çok birime ulaşabiliyordu. Android 6.0 Marshmallow sayesinde tüm bu erişimleri kabul etmek zorunda kalmıyor bu erişimlere sınır koyabiliyoruz.

En çok tercih edilen web tarayıcısı olarak bildiğimiz Google Chrome’a özelleştirilebilir sekmeler ekleniyor. Sekmeleri artık daha fazla kişisel hale getirebileceksiniz.

App Links sayesinde ise, örneğin size Facebook linki içeren bir mail geldi , maile tıkladığınızda direk ilgili Facebook linkine erişebileceksiniz.

NFC  ile dünyamıza girmeye çalışan cepten ödeme olarak nitelendirdiğimiz ödeme sistemi de Android 6.0 Marshmallow sürümü ile daha da imkanlı kılınıyor. Güvenlik zafiyetlerinden dolayı aktif olarak kullanamadığımız özellik Google’un geliştirdiği Android Pay sayesinde daha güvenli ve daha kolay bir içerikle geliyor. (Mobil cihazınıza kredi kartı bilgileri yüklenir. Daha sonrasında kart yanınızda olmasa bile NFC destekli mobil cihazınızdan ödeme yapabilirsiniz.)

Apple’ın üstünlük kurduğu noktalardan biri hızlı parmak izi konusunda da çalışmalara imza atan Google , yeni sürümü Android 6.0 Marshmallow da geliştirilmiş parmak izi yazılımına yer veriyor. Artık cihazlarımızı parmak izimizle hem daha hızlı açacağız hem de Google Play üzerinden parmak izimizle alışveriş yapabileceğiz.

Akıllı telefon dünyasının olmazsa olmazlarından şarj sorununa da değinen Google , Android 6.0 Marshmallow sürümünde harika bir yenilik ile 1 gün giden pil ömrünü 2 güne yakın kullanma imkanı sunmaya çabalıyor. Uyku modu , Güç tasarruf modu vb. özelliklerin yanı sıra Doze özelliğiyle bu olayı gerçekleştirmeye çalışan Google , cihazın hareket sensörlerini kullanarak , cihaz hareket ettiğinde uygulamaları aktif ederek kullanmanıza izin verecek ve bu şekilde cihaz kullanılmadığında pil tüketimini minimum seviyeye indirecektir.

USB Type C girişini destekleyecek olan Android günden güne kendini geliştiriyor. USB Type C evrensel bir usb girişi olarak nitelendirilebilir. Bu port USB , VGA HDMI gibi bir çok girişi tek bir yerde topladığından tek bir çıkışla daha fazla ve daha hızlı işlem yapmanıza olanak sağlar.

r3i8h9st73jonknv

Arama yerine sıklıkla mesaj yazan kullanıcıların sevineceği bir özellik daha geliyor. Bu sayede metin düzenleme aracı ve kolaylaştırılmış sesle kontrol özellikleri de eklenmiş oluyor.

Hotspot 2.0 , VPN uygulama ayarları , Klavye kısyolları , Bluetooth 4.2  desteği , Düşük güçte Bluetooth servisleri gibi diğer özellikleri de beraberinde getiren Andoid 6.0 Marshmallow sürümü bakalım kullanıcılar tarafından ne denli benimsenebilecek.

Hangi Cihazlar Android 6.0 Marshmallow sürümünü destekliyor ?