Akıllı Telefonlarda OneDrive Nasıl Kullanılır?

tarafından
1256
Akıllı Telefonlarda OneDrive Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefonların kamera özelliklerinin artması, bunun yanında artık akıllı telefonlarla beraber hemen her belgenin açılabiliyor olması ve akıllı telefonların internet bağlantısı dosya indirme gibi işlemlerde oldukça başarılı çözümler sunması nedeniyle artık akıllı telefonlarda da depolama alanı bir hayli önem kazanmaya başladı. Eski tip cep telefonlarında sadece arama mesajlaşma gibi işlemlerde kullanılan cep telefonları çok fazla hafızaya ihtiyaç duyulmasa da akıllı telefonlarda sistem tamamen değişti. Zira artık akıllı telefonlar tercih edilirken ilk bakılan özelliklerden birisi de depolama alanı oluyor. Depolama alanı konusunda kullanıcılar üstün özellikler sunan telefonlar her zaman için bir adım önde gösteriliyor. Tabi telefonun modeli ne kadar yükselir kamera ve benzeri özellikleri ne kadar çok kullanılırsa o kadar fazla depolama alanına da ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle kimi zaman sunulan yüksek hafızalar bile kullanıcılara yeterli gelmeyebiliyor. Özellikle 4K döneminde bir videonun kapladığı boyutu düşünecek olursak yaşanan depolama sorununu daha iyi anlamış oluruz. Depolama sorunları konusunda yaşanan tüm bu sıkıntıları çözebilmek için kullanıcılara sunulan bazı ayrıcalıklı hizmetlerden yararlanmak gerekiyor. Öncelikle akıllı telefon markalarının ekstra hafıza desteği sunması, bunun dışında Google Drive gibi bulut teknolojilerinin sunulması kullanıcıların depolama alanında yaşayacaklarını sorunlara en aza indiriliyor. Bu hizmetlerden birisi de OneDrive hizmeti. Microsoft tarafından sunulan OneDrive hizmeti kullanıcılara ekstra bulut yedekleme hizmeti sunuyor. Bu sayede telefonda yer alan verileri ücretsiz bir şekilde bulut sunucularına yedekleyebiliyorsunuz. Genel olarak bilgisayarlarda kullanılan sistemler olarak bilinen OneDrive’ın aslında telefonlarda da kullanıldığını da biliyoruz. Peki, OneDrive sistemleri akıllı telefonlarda nasıl kullanabiliriz ve yedekleme işlemini nasıl yapabiliriz? Daha detaylı olarak inceleyelim.

  • İlk olarak telefonunuzun işletim sistemine göre uygun OneDrive sürümünü indirmeniz gerekiyor. Eğer Android işletim sistemi kullanıyorsanız o zaman Google Play üzerinden, eğer iOS işletim sistemi kullanıyorsanız da o zaman App Store hizmetleri kullanmanız gerekiyor. Uygulamanın işletim sistemine uygun olan sürümünü resmi uygulama mağazasından indirdikten sonra ise kısa bir kurulum yapmanız gerekiyor. Şimdi ise bir Microsoft hesabına ihtiyacınız var. Bunun için eğer yoksa bir Outlook hesabı açabilirsiniz.

OneDrive

  • Ardından açtığınız hesap ile uygulamaya giriş yapıp uygulamada depolama alanı hizmetinizi de alabilirsiniz. Uygulamayı açtıktan ve kurulum işlemini bitirdikten sonra dikkat etmeniz gereken bir dizi önlem olduğunu da belirtelim. Zira ilk olarak şunu bilmeniz gerekiyor, OneDrive telefon sürümü otomatik olarak fotoğraflarınızı yedekliyor. Yani istemediğiniz fotoğraflarda yedeklenebilir. Bu sorunu çözmek için mutlaka uygulama ayarlarından izinleri kaldırmanız otomatik yedeklemeyi kapatmanız gerekli.