Akıllı Telefon Pil Ömrünü Uzatma Yolları

tarafından
603
Akıllı Telefon Pil Ömrünü Uzatma Yolları

Telefonunuzun pili bir gün bile dayanmıyor mu? İşte bu yazımızda bu sorunun nedenlerini ve çözümlerini size aktaracağız.

Her kullanıcı telefonu aynı şekilde kullanmayabilir. Kiminin şarjı 3-4 saat giderken kimi kullanıcının şarjı ise 1 gün gitmektedir. Şarjın kısa sürelerde bitmesi bazı zorlukları beraberinde getirmekte. Örnek olarak dışarda olduğumuzu varsayalım ve telefon şarjımız kısa süre dayanmakta ve bitti. Acil bir duruma karşı oldukça güç durumda kalırız. Şarjınızın daha uzun süreli gitmesini istiyorsanız aşağıda belirttiğim tavsiyelere uymanız gerekmektedir.

  • Duvar Kâğıdı ve Temanız

Telefon ekranınız AMOLED ise duvar kâğıdınızı siyahtan yana kullanmanız gerekmektedir. Bunun nedeni AMOLED ekran teknolojisinin beyaz renkler için daha fazla enerji üretmesi ve şarjınızın daha çok gitmesi anlamına gelmektedir. Ancak LCD ve SLCD teknolojili ekranlarda bu durum geçerli olmamaktadır. Akıllı telefonlarınızda kullandığınız temalarınızın hareketsiz olmalarına özen gösteriniz. Çünkü hareketli temalar donanımı kullanarak daha çok enerji tüketmektedir. Ayrıca telefonunuzdaki widetları dikkatli kullanmanız gerekmektedir. 3 boyutlu widgetlar hem veri dolaşımına bağlı hem de donanımı kullandığı için çok fazla şarj yemektedir.

  • Ekran Parlaklığı

Ekran parlaklığını genellikle otomatik seviyelerde durdurmanızı önermekteyim. Ancak ben daha çok şarjı gitsin istiyorum diyorsanız ekran parlaklığını kısabilirsin. Ancak gün ışığı altında birçok zaman yazılar ve ekran gün ışığı yüzünden tam belli olmamaktadır. Bu gibi durumlarda ekran parlaklığını açınız. Ekran parlaklığını akşam saatlerinde azaltmak şarjınızı olumlu etkileyecektir.

  • Kablosuz Bağlantı

Akıllı telefonların en büyük şarj düşmanları tabi ki de kablosuz ağlardır. Bu kablosuz ağlar arasında wifi, 3G, bluetooth, GPS gibi kablosuz bağlantılar vardır. Özellikle 3G devamlı internet kullanıcıları için çok şarj yemek anlamına gelmektedir. Bundan dolayı kullanmadığımız durumlarda telefonun kablosuz bağlantılarının kesinlikle kapalı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle wifi bağlantısı ve 3G bağlantısını kullanmak telefon şarjını çok fazla tüketmektedir.

  • RAM’inizi düzenli olarak temizleyin ya da boş bırakın

Telefonun en çok şarj yiyen sebeplerinden birisi olan programı tam kapatmamaktır. Programları kapanmadan çıkmanız o programın devam etmesini ve şarj yemesini sağlayacaktır. Bundan dolayı telefonunuzun arkasında çalışan uygulamaları isiniz bittikten sonra kapatmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sorunun çözümü için Android telefonlar için bazı uygulamalar vardır. Uygulama sayesinde kullanmadığınız programlar kapatılmaktadır. Ayrıca bu işlemi program indirmeden yapacağım diyorsanız RAM’inizi düzenli olarak boşaltmalı ve alta çalışan kullanmadığınız programların kapatılmasını sağlayacaksınız.

  • Gerektiği Gibi Şarj Etmek

Telefonunuz şarj olurken %100 dolmadan çekilmemesi gerekmektedir. Bu hem şarj süresini hem de bataryanın kullanılabilirlik yılını kısaltmaktadır. Ancak telefonlarda düzenlenmiş yazılımları sayesinde telefon üzerinde ne kadar %100 yazsa da tam şarj olmamaktadır. Bundan dolayı telefonunuzu düzgün ve düzenli şekilde şarj etmeniz gerekmektedir. Tüm bu maddelere uyulduktan sonra şarj ömrünüz uzayacaktır.