Akıllı Telefon Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

tarafından
551
Akıllı Telefon Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cep telefonu teknolojilerinden sonra ortaya çıkan akıllı telefonlar kısa süre sonra standart cep telefonu kullanımını tamamen bitirdi. Artık genel olarak dokunmatik yüzeyle ve bir işletim sistemi ile çalışan yani kısacası akıllı telefonlar demeye başladığımız cep telefonlarını kullanır olduk. Öyle ki zaten bu cihazlara eklenen sistemlerde artık telefonları sadece iletişim için kullanılan araçlar olmaktan çıkarmaya başladı. Henüz hepsi için geçerli olmasa da bazı model akıllı telefonların bilgisayarlarla bile yarışmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Bilgisayar üzerinden gerçekleştirebildiğiniz, daha önemlisi iş takibi için kullandığınız tüm işlemleri artık akıllı telefonlar üzerinden de gerçekleştirebiliyorsunuz. Tabi bu durumda akıllı telefonların tercih edildiği markalarıyla da doğrudan ilişkili oluyor. Zira bazı akıllı telefon modelleri bu şekilde kullanıcılar birçok destek sunarken bazı modellerinde çok daha sınırlı imkanlar sunduğunu biliyoruz. Bu nedenle akıllı telefon seçimi sırasında da tüm bu işlemleri göz önüne almanız ve ona göre kullanım gerçekleştirmeniz gerekiyor. Zaten akıllı telefonlarında özelliklerine göre bir sınıflandırmaya sahip olduğunu da belirtelim. Birçok marka henüz akıllı telefonunu tanıtım aşamasında bu sınıflar arasında telefonun hangi alana hitap ettiğini de belirtiyor. Kullanıcının da cihaz seçimi yaparken bunlara epey dikkat etmesi gerektiğini belirtelim. Peki, akıllı telefon seçimi sırasında hangi kriterlere dikkat etmek gerekiyor daha detaylı olarak bakalım.

Kullanım Alanını Belirlemek

Bu noktada öncelikle akıllı telefonunuzu nerede kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Zira eğer akıllı telefonunuzu işinizi daha iyi takip etmek ya da düzenli kontrol için kullanacaksanız o zaman bu alanda yeni yazılımlarla kullanıcılara destek sunan ve akıllı telefonun yanında akıllı kalem, not uygulamaları gibi uygulamalar sunan akıllı telefonları tercih etmeniz gerekiyor. Zira bazı akıllı telefonların sırf bu amaçla geliştirildiğini ve telefon üzerinden not tutmanın yanında, telefonu bir asistan ya da ajanda olarak da kullanabileceğinizi belirtelim. Bu nedenle öncelikle telefonu hangi amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekmekte.

Akıllı-Telefon

Telefonun Sınıfını Seçin

Kullanım yapacağınız alanı belirledikten sonra bir diğer aşama ise telefonun sınıfını belirleme aşaması. Zira eğer telefonun hem teknik özellikler bakımından yeterli hem de teknik özellikleri donanımsal olarak destekleyecek bir akıllı telefon istiyorsanız o zaman doğrudan orta segment ve üst segment akıllı telefonlara yönelmeniz gerekiyor. Haliyle üst segmente yakın orta segment akıllı telefonların ve üst segment akıllı telefonların fiyat konusunda da kullanıcılara biraz daha yüksek bir aralık sunduğunu da belirtelim. Bunun dışında eğer ki ekstra kamera özellikleri buna ek olarak ekstra depolama alanları ve geniş ekran gibi bir beklentiniz yoksa o zaman giriş seviyesi fiyat performans dengesi akıllı telefonlara da bakabilirsiniz. Tabi giriş seviyesinin gerek işletim sistemi desteği gerekse de teknik donanım açısından pek fazla bir ayrıcalığının bulunmadığını da belirtelim.