Akıllı Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

tarafından
726
Akıllı Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Özellikle 2015 yılında teknoloji dünyasındaki akıllı saatlerin ciddi olarak yükselişe geçmesiyle birlikte, akıllı saat kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Birçok kişinin ilgisini çeken akıllı saatlerde 2 farklı konseptin olduğunu öncelikle belirtmemiz gerekiyor.  Bunlardan biri daha önce çıkan telefon-saatler, diğeri ise günümüzde telefonların uzantısı görevini gören akıllı saatlerdir. Henüz akıllı bir saat almadıysanız veya yeni bir akıllı saat alacaksanız eğer, hazırladığımız inceleme yazısını dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü akıllı saat alırken dikkat edilmesi gerekenler hususunda belli başlı göstergeler vardır. Özellikle büyük teknoloji firmalarının bu konudaki yatırımları neticesinde piyasada kullanıcılar için birbirinden farklı özelliklerde ve modellerde alternatif akıllı saatler mevcuttur. Elbette ki piyasadaki bu çeşitlilik, tüketicilerin karar almasında zorlanmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle hazırladığımız bu yazımızda akıllı saat alırken sizlere yardımcı olabilecek bir takım ipuçlarına değineceğiz.

1-İşletim Sistemi Uyumluluğu

Öncelikle kullandığınız cep telefonunun işletim sistemine uyumlu bulunan akıllı saatleri incelemelisiniz. Bu konuda sizlere rehber olması amacıyla Google tarafından hazırlanan g.co/WearCheck adresine telefonunuz üzerinden erişerek satın almayı düşündüğünüz akıllı saatin telefonunuza uyumlu olup olmadığını bu siteden öğrenebilirsiniz.

2-Akıllı Saatin Sahip Olduğu Ekran

gear_S_haber

e-ink teknolojisi kullanılan ekranlarda parlama sorunu yaşanmamakla birlikte renkli ekranlara göre pil ömrü 2-3 gün daha uzundur.

3-Sahip Olduğu AraYüz

Piyasada mevcut akıllı saatler arasında klasik düğmelere sahip olanlar ile dokunmatik ekrana sahip olanlar söz konusudur. Üzerinde düğme bulunan saatlerin daha ucuz ve klasik görünümde olduğunu söyleyebiliriz. Dokunmatik ekranlı saatler ise bazı işlemleri çeşitli imgeler yardımıyla seçmede zaman zaman zor olabilmektedir.

4- Kişiselleştirme ve Tasarım

withings-ten-yeni-akilli-saat-activit-pop-705x290

Piyasada bulunan akıllı saatlerin hemen hemen büyük çoğunluğu cihazların parçalarını zevkinize göre kişiselleştirme imkânı sunmaktadır. Özellikle konfor açısından saat kayışının kolay açılma özelliğinin bulunmasına dikkat etmelisiniz.

5-Bildirimler ve Alarm

Şu an için piyasada bulunan akıllı saatlerin hemen birçoğunda titreşim ya da aydınlatma yoluyla gelen çağrıları, SMS’ leri ve gelen mailleri görebilmektesiniz. Ancak akıllı saat alırken dikkat etmeniz gereken şey; sosyal medya entegrasyonunun olup olmadığıdır.

6-Sahip Olduğu Uygulamalar

Her hangi bir marka ve model akıllı saat almadan önce üretici firmanın uygulama mağazasını mutlaka ziyaret edip işinize yarayabilecek uygulamaları incelemeniz, sizin için faydalı olacaktır.

7- Depolama Kapasitesi

Özellikle müzik dinlemekten ve bol bol fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız; müzik veya resim dosyalarının depolanması için yeterli alanın bulunup bulunmadığını mutlaka incelemelisiniz.

8-Diğer Ekstra Özellikler ve Fiyatı

Samsung-Gear-Fit

Bazı akıllı saatlerde fitness takip cihazları bulunmaktadır. Özellikle spor yapanlar için böyle bir özelliğe sahip akıllı saat seçimi oldukça doğru olacaktır. Yine bazı akıllı saatlerden telefon görüşmesi yapabilmek ya da sesli komut vermek mümkündür. Bu nedenle böyle extra özelliklere de ilgi duyabilirsiniz, ancak satın alacağınız akıllı saatin markası ve modeli fiyat açısından mutlaka değişiklik gösterecektir.

Akıllı saat alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında en temel kriterler bu saydıklarımız olmakla birlikte, akıllı saatten sizin beklentilerinizin ne olduğu da oldukça önemlidir. Öncelikle satın almak istediğiniz akıllı saatin sizin ne işinize yarayacağı sorusunun cevabını kendinize vermeniz gerekir.Bu yazıyı okuyan birçoğunuz için akıllı saat almak yeni bir deneyim olacağı için satın alma kararı vermeden önce yukarıda saydığımız hususları dikkate almak suretiyle ve hiç bir şekilde acele etmeden piyasadaki birbirinden farklı pek çok akıllı saat modelini iyice araştırıp incelemeniz; sizlerin en doğru kararı verebilmeniz için oldukça önemlidir. Özellikle internetten bu konuyla ilgili çok fazla sayıda kaynak bulunmakla beraber, mutlaka araştırmalarınızda en güncel bilgiler üzerinde odaklanmanızda fayda vardır.