Acronis Programıyla Yedek Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

tarafından
221
Acronis Programıyla Yedek Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlar oyun, eğlence gibi kullanımların dışında en çok iş amaçlı olarak kullanılıyor. Hatta birçok bilgisayarın kullanım amacının bile bu olduğunu söyleyebiliriz. Hem zamandan tasarruf hem de iş gücünden kazanç sağlamamıza imkan sunan bilgisayarlar sayesinde birçok bilgiyi de depolayabiliyoruz. Hatta bu konuda bazı bilgilerin oldukça büyük öneme sahip olduğunu da söyleyebiliriz. İşte bu noktada ise daha kalıcı çözümler oluşturabilmek için mutlaka çalışma yapılan belgelerin yedeklenmesi gerekebiliyor. Sadece belge bazında değil kimi zaman özel dosyalarınızı da yedekleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Genelde format işleminden önce yapılan yedekleme işlemi için bazı yardımcı programlar kullanmak ve çok daha kısa sürelerde yedekleme işlemleri yapmak mümkün. İşte bu tip programlardan bir tanesi de Acronis programı. Bilgisayarınızda hemen her türlü dosyayı yedekleme işlemi için kullanabileceğiniz Acronis programı sadece bölgesel yedekleme değil tam disk yedeklemesi de yapabilmekte. Programın kullanıcı ise işlevine göre oldukça basit. Sadece yedekleme dosyasının gösterilmesi ve benzeri birkaç küçük işlemi yapmanız yedekleme için yeterli olacaktır. Bakalım bu küçük ayarlamalar neler.

  • İlk olarak yedekleme yapılacak olan bilgisayara söz konusu programı kuruyoruz. Yedekleme yapacağımız bilgisayara kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra Acronis programını başlatıyoruz. Şimdi karşımıza yedekleme ekranı gelecek. Bu ekranda yedekleme yapacağımız bilgisayarın adına tıklamamız gerekiyor. Zaten ekranda bilgisayarın ismi görüntüleniyor. Yani siz eğer bilgisayar adınız olarak “PC” adını kullanıyorsanız o zaman ekranda yuvarlak olarak gösterilen “PC” sekmesine tıklıyoruz.
Acronis Programı

Acronis Programıyla Yedek Alma

  • Şimdi yedekleme işlemini yapacağımız klasörün seçimini yapacağız. Bu noktada birkaç çözüm yolumuz var. Bilgisayar üzerindeki bir dosyayı yedekleyebileceğimiz gibi bilgisayarın tüm disk bölümünü de yedekleme imkanımız bulunuyor. Bu noktada “Disks and partitions” sekmesine basarak seçim yapmanız yeterli. Bilgisayar adımıza tıkladıktan sonra bu noktada da seçimizi yapıyoruz. Ardından ise sağ tarafta benzer bir küre beliriyor. Bu küreye basarak ise yedekleme işleminin nereye yapılacağını belirliyoruz. Eğer yine bilgisayar içerisinde yedekleme yapmak istiyorsak bu noktada bilgisayardan bir dosya yolu seçmemiz gerekiyor. Acronis yedekleme işlemini dışarıdan bir diske yapmak için ise takılı diski yol olarak göstermeniz gerekiyor. Böylelikle yedekleme işlemi başlıyor.
Acronis Programıyla Yedek Alma İşlemi Nasıl Yapılır

Acronis Programıyla Yedek Alma İşlemi Nasıl Yapılır