4 Adımda Akıllı Telefonunuzu Güvene Alın

tarafından
1609
4 Adımda Akıllı Telefonunuzu Güvene Alın

Merhaba sevgili TeknoAbla.com okurları, bu konumuzda sizlere akıllı telefonunuzu sadece 4 adımda nasıl güvenilir hale getirebilir bundan bahsedeceğiz. Günümüzde sürekli gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonların işletim sistemleri ve teknik özellikleri de sürekli gelişmektedir. Bu yenilikler kullanıcılar tarafından her ne kadar sevindirici haberler olsa da, beraberin de ciddi sorunlar da getirmektedir. Bundan dolayı özellikle son yıllarda piyasaya çıkan akıllı telefonların güvenlik zaafı vermesi birçok kullanıcının canını sıkmaktadır. Akıllı telefon üreticileri her ne kadar bu konuda hassas olsalar da, kullanıcının da bu konuda oldukça dikkatli olması gerekmektedir. TeknoAbla ekibi olarak sizler için 4 adımda akıllı telefon güvenliği sağlanması hakkında bilgiler hazırladık.

cep telefonu güvenliği

  1. Cihazınıza Gördüğünüz Her Uygulamayı İndirip Kurmayın

Akıllı telefon kullanıcılarının sıkça ziyaret ettiği Google Play Store ve App Store veya diğer internet sitelerinde milyon’a yakın uygulama bulunmaktadır. Türlü uygulama mağazalarında bulunan uygulamalar cihazınıza ciddi zararlar verebilir veya kişisel bilgileriniz çalınabilir. Bu yüzden ne olduğu belirsiz veya güven arz etmeyen uygulamaları cihazınıza indirmeyin/kurmayın.

  1. Cihazınızın Çalınmaya veya Kaybolmasına Karşı GPS (Konum) Özelliğini Kapatmayın

Konum özelliğini birçok kullanıcı sosyal medya’da resim, video veya benzeri durum paylaşırken açmaktadır. Böylelikle uydu bağlantısı sayesinde durumu nerede paylaştığınız görülmektedir. Bu uydu bağlantısının temeli sizin değil, cihazınızın nerde olduğunun konumunu göstermektedir. Bu harika özellik sayesinde bilgisayar veya tablete kuracağınız Program sayesinde cihazınızın nerde olduğunu veya kapalıysa en son nerede olduğuna dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

  1. Cihazınızda Bulunan Ekran Kilidini Akif Duruma Getirin (Etkinleştirin)

Akıllı telefonların çoğunluğunda bulunan ekran kilidini aktif hale getirmenizde oldukça fayda vardır. Hatta günümüz teknolojisi ile HTC, Samsung veya Apple gibi dünya devleri şuan cihazlarında parmak izi tarama sistemini kullanmaktadır. Bu kilit veya parmak izi okuma sistemi sayesinde, sizden hariç hiç kimse telefonunuza erişim sağlayamayacaktır.

  1. Cihazınıza Mutlaka PIN Kodu Ataması Yapın

Akıllı telefonlar gün geçtikçe daha da gelişmekte, eski tip akıllı cihazlarda da olduğu gibi günümüz teknolojisi ile cihazlarımızda hala var olan 4 hane PIN kodu işlemini cihazınızda mutlaka kullanın.Herhangi izinsiz veya çalınmaya karşı girişimlerde cihaz etkisiz kalacaktır.