3D Yazıcılar Hakkında Bilgi

tarafından
890
3D Yazıcılar Hakkında Bilgi

Fiyatları oldukça düşen ve evlerimize giren 3D yazıcılar artık çok daha kabiliyetli.

3 boyutlu üretim masa üzeri imalat veya katkısal üretim olarak da bilinen bir üretim yöntemidir. Hızlı prototipleme olarak bilinen bu teknolojide 3 boyutlu bilgisayar tasarımı ile gerçek bir objeye dönüştürmeniz mümkündür.

3D sayısal model STL formatına dönüştürülerek 3D yazıcıya gönderilir. 3D yazıcı ise katman katman inşa ederek objeyi oluşturur.

3D-yazıcılar-hakkında

3D yazıcı teknolojileri daha bir çok teknolojiyi bir arada sunar. Bunlar, fused deposition, lazer sinterleme, polimer kurleme gibi sıralanabilir. Yaygın kullanım ve farklı tasarıma sahip olsa da en çok kullanılan teknoloji fused deposition modeling tekniği ile çalışan cihazlardır.

Bu teknikte bilgisayarda 3 boyutlu modeli olan bir resim 2 boyutlu katmanlar halinde yığılarak 3 boyutlu hali alır. Bu modeli gerçekleştirmek ise günümüz makine imalatında hiç zor değil. İhtiyacınız olan şeyler 3 eksenli bir cnc ve kontrol kartı olacaktır. Bu kontrol kartı ve cnc ile iletişimde olacak bir yazılım ve malzeme yığma özelliğine sahip bir takım olacaktır.

3d-yazıcı

FDM bir yazılım ile başlayıp, STL formatında bulunan modelleri matematiksel şekilde katmanlara ayırır. Bu katmanları inşa etmek üzere 3 eksenli cnc kontrollü bir makineye gönderir. Genelde termoplastik malzemeler tercih edilir. Termoplastik malzeme termoset malzeme ile karışınca defalarca eritilebildiği ve belirli bir sıcaklık aralığında sıvışabildiğinden bu teknolojiye oldukça uygun bir malzemedir.

Termoplastik malzeme düzgün olarak yığılması için erime sıcaklığına ısıtılmış bir nozuldan ekstrude edilmesi gerekmektedir. Bu nozullar bilgisayar tarafınca kontrol edilerek parçanın geometrisini simule edilecek şekilde hareket ettirilir, ve böylece termoplastik malzemenin yığılması ile birlikte parça 2 boyut katmanlar şeklinde tablaya yığılır ve üretim gerçekleşmiş olur.

Özel ürün olan XK124, cam olan malzemeleri üç boyutlu olarak basabiliyor. Örneğin evinizde kırılmış bir bardağın diğer eşinden 3 boyutlu olarak modelleme yaptınız. Bilgisayarınızı yazıcıya bağlayarak, yazdır komutunu veriyorsunuz. 30 dakika sonra evinizdeki takımın aynısına sahip oluyorsunuz.