Youtube Üzerinden Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

tarafından
725
Youtube Üzerinden Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Sosyal medya uygulamalarının çeşitlenmesiyle beraber artık sadece sosyal medyayı yazışma amacıyla kullanmıyoruz. Bunun dışında video paylaşım platformları da en az yazışma amaçlı kullanılan sosyal medya uygulamaları kadar tercih edilmeye başlandı. Özellikle Youtube gibi dev video paylaşma platformları sayesinde artık bu alanda birçok fenomende ortaya çıkıyor. Hatta bu fenomenler sadece sanal dünyada değil real dünyada da büyük üne kavuşabiliyor. Bu durumun farkında olan Google’da artık Youtube’un daha fazla etkileşim yapılan bir ortam haline gelmesi için video paylaşım platformuna yeni özellikler eklemeye başladı. Bu özelliklerden en çok beğenilen ve en çok tercih edileni ise Youtube üzerinden canlı yayın yapmaya imkan tanıyan özellik oldu. Canlı yayın özelliği sayesinde sadece bir bilgisayarlar binlerce kişinin izleyeceği yayınlar yapabiliyorsunuz. Haliyle bu durum video paylaşım platformuna olan ilgiyi de bir hayli arttırıyor. Üstelik canlı yayın yapmak için sizden ek bir şart da istenmiyor. Peki, Youtube üzerinden canlı yayın nasıl yapılır?

  • Tabi ki ilk adım olarak bir Google hesabınızla oturum açmanız gerektiğini belirtelim. Bunun için Youtube sitesinden sağ üst kısımda yer alan “oturum aç” sekmesine girmeniz gerekiyor. Ardından Google hesabınız ve şifrenizle giriş işlemini gerçekleştiriyorsunuz.
youtube canlı yayın yapma

youtube canlı yayın nasıl yapılır

  • Giriş işleminin ardından kanal video yüklemek için kullandığımız “yükle” butonuna basıyoruz. Şimdi açılır menüden canlı yayın seçeneğine giriyoruz. Karşınıza yayın isminin, yayın bilgilerinin yer aldığı bir alan geliyor. Tüm bu alanı istediğiniz bilgilerle dolduruyorsunuz.
  • youtube canlı yayın nasıl yapılır

    youtube canlı yayın nasıl yapılır

  • Daha sonra açılan sayda da “oynat” butonuna basmanız gerekiyor. Oynat butonuna bastığınız zaman direk olarak yayına başlamıyorsunuz. Öncelikle mikrofon, kamera gibi araçları son bir kez kontrol edeceğiniz menü karşınıza geliyor. Son kontrolleri de yaptıktan sonra karşınıza gelen “yayını başlat” butonuna basmanız halinde yayına geçiyorsunuz. Yayın işlemi sırasında her hangi bir süre sınırlaması yok. Yayınınızı izlemek isteyen kullanıcılar ise ilk menüde belirlediğiniz yayın adını Youtube üzerinden aratarak canlı yayına ulaşabiliyorlar. Canlı yayın sırasında da gelen yorumları görüntüleme işlemini de yapabiliyorsunuz.