WordPress Emoji Kullanımını Kapatma

tarafından
853
WordPress Emoji Kullanımını Kapatma

İnternet sitesi yayıncılığında en çok kullanılan sistemlerin başında WordPress geliyor. Hazır temaların bulunması, bunun aynında içerik yönetiminin çok kolay yapılması ve veri tabanı oluşturmak için ekstra bir işleme gerek kalmaması WordPress sisteminin çok tercih edilmesine de neden olmaya başladı. İçerik yönetim sistemlerinden biri olarak bilinen WordPress’in tüm bu ayrıcalıkları sayesinde dünya üzerinde en çok kullanılan sistem olduğunu da biliyoruz. Özellikle son dönemde internet kullanımının artmasıyla beraber daha bir ön plana çıkmaya başlayan WordPress’in kullanıcılara sunduğu daha birçok ayrıcalık olduğunu da söylemek gerekiyor. Özellikle seo eklentileri yorum engelleme eklentileri gibi sistemler hem WordPress yönetimini kolaylaştırıyor hem de sitelerin güvenliğini sağlıyor. Oldukça beğeni toplayan ve büyük oranda WordPress siteleri tarafından tercih edilen tüm bu eklentiler sayesinde site yönetimi de epey bir kolaylaşıyor. Bununla beraber WordPress ile beraber gelen bazı sistemlerinde epey ilgi çektiğini söylemek gerekiyor. Bu sistemlerden birisi de WordPress emoji eklentisi. Sitede kullanıcıların yorumlarına emoji eklemesine olanak sağlayan sistem kimi zaman tepki de çekmiyor değil. Zira söz konusu sistemin zaman zaman sitelerde yavaşlama ve benzeri sorunlara da neden olduğunu biliyoruz. WordPress üzerinde ekstra bir ağırlaşma sağlamasa da bazı kullanıcıların emoji kullanımı da tercih etmediğini söylemek gerekiyor. Eğer sizde WordPress sisteminizde emoji desteğini kullanmak istemiyorsanız o zaman tercih edeceğiniz birkaç ayar olduğunu da söylemek gerekiyor. WordPress sitelerde emoji kullanımını engellemek için yapılacak ayaların neler olduğuna ise daha detaylı bakalım.

  • Şimdi öncelikle sitenizin tema düzenini görüntülemeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken ise öncelikle sitenize admin olarak giriş yapmak. WordPress sitenize admin olarak giriş yaptıktan sonra ise şimdi sol kısımda yer alan ayar menüsüne gelmeniz gerekiyor. Sol menüye gelip buradan ise fırça simgesi ile gösterilen “görünüm” menüsüne girmeniz gerekiyor. Görünüm menüsüne girdikten sonra ise bu kez sağ kısımda yeni bir açılır menü gelecek. Karşınıza gelen yeni açılır menü üzerinden ise “düzenleyici” sekmesine girmeniz gerekiyor.

WordPress Emoji

  • Düzenleyici bölümünden ise tema işlevleri kısmına girmeniz gerekiyor. Tema ayarlarının yapıldığı bölüm olarak bilinen tema işlevleri kısmına girdikten sonra ise ekranda bir dizi tema kodu açılacaktır. Ekranda açılacak olan bu kodları ise düzenlemeniz gerekiyor. Şimdi emoji paylaşımını engellemek istiyorsanız o zaman tema kodlarını ekstra bir kod eklemeniz gerektiğini de belirtelim. Temanın kodları içerisine ekleyeceğimiz yeni kodlarrı ise en alt kısımda ?> işaretinden hemen sonra eklemeniz gerekiyor. Eğer bu işaretten önce kodları eklerseniz o zaman site temasında hata ile karşılaşmanız da mümkün. Ayrıca emoji engeli de çalışmayacaktır. Söz konusu kodlar ise “remove_action(‘wp_head’,’print_emoji_detection_script’, remove_action(‘wp_print_styles’, ‘print_emoji_styles’)” böyle. Bu kodları sayfanın sonuna ekleyerek sorunu çözebilirsiniz.