Windows Run Vbs Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
522
Windows Run Vbs Sorunu Nasıl Çözülür?

İşletim sistem olarak dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemi. İlk serisinde son serisine kadar hemen her dönemde liderliği elinde tutmayı başarmış olan Windows, son dönemde ise yeni serisi Windows 10 ile artık bu alanda zirve yapmayı da başardı. Elde ettiği başarı ve ücretsiz olarak sunulmasıyla beraber artık birçok bilgisayarda da Windows 10 işletim sistemini görebiliyoruz. İşletim sistemi alanında bu kadar başarı elde etmiş olan Microsoft’un her ne kadar son serilerinde elde edilen bu başarı her ne kadar takdir edilse de hala Windows sürümlerinde de belli başlı hatalarda alınmıyor değil. Bu noktada Microsoft’un en az hatalı olan taraf olduğunu da belirtelim. Zira genelde işletim sisteminde kaynaklı olan sorunlar kullanıcıların yanlış yaptıkları bir işlem ya da yanlış bir yükleme nedeniyle bile olabiliyor. Çok nadir olarak Windows güncellemelerinden kaynaklı sistem hataları görebiliyoruz. İşletim sistemlerinde en çok karşılaşılan hatalarından birisi de “C:\Windows\Run.vbs” hatası olarak biliniyor. Söz konusu hata siz bilgisayarı açmak istediğiniz zaman Windows başlatılırken kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu hata nedeniyle işletim sisteminin de açılışı engellenmiş oluyor. İşletim sisteminin başlatılamaması nedeniyle kullanıcıda bilgisayarına ulaşamıyor. Nadir durumlarda bu hata nedeniyle yeniden başlatma ve bu döngünün sürekli hale gelmesi gibi sorunlarla da karşılaşılabiliyorsunuz. Peki, bu sorunu nasıl çözebiliriz? Daha detaylı olarak ele alalım.

  • Şimdi ilk olarak şunu belirtmek gerekiyor ki yaşanan sorun kayıt defterinde oluşan bir bozulma nedeniyle oluşan bir sorun. Bu nedenle kayıt defterini düzeltmeniz ve sorunu bu şekilde çözmeniz gerekiyor. Bu işlem için de ilk olarak bilgisayarı açtığınızda masaüstüne erişmeniz gerekli. Eğer bilgisayarınız hataya onay verdikten sonra yeniden başlatıyorsa o zaman yapacağımız işlem format işlemi ya da sıfırlama işlemi olacaktır. Ama eğer masaüstüne ulaşabiliyorsanız o zaman belli başlı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Windows-Run-Vbs

  • Hata mesajına onay verdikten sonraki aşamada ise masaüstüne geçiş yapsanız bile simgeler ve gözükmeyebiliyor. Simgeleri yeniden görüntüleyebilmek içinse görev yöneticisini başlatmanız gerekiyor. Ardından ise buradan “yeni görev” sekmesine basarak “exe” komutunu çalıştırmanız gerekiyor. Şimdi ise simgeler geldikten sonra eğer iyi bir bilgisayar kullanıcısı değilseniz o zaman “advanced system care” programını indirmeniz ve kayıt defteri düzenlemesi yaptırmanız gerekecek. Benzeri birkaç farklı kayıt defteri düzenleme programını da kullanabilirsiniz.