Windows İşletim Sistemlerinde Güvenli Moddan Çıkmama Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
3475
Windows İşletim Sistemlerinde Güvenli Moddan Çıkmama Sorunu Nasıl Çözülür?

Microsoft’un en yaygın kullanılan işletim sistemlerinden biri olarak dikkat çeken Windows işletim sistemleri her ne kadar akıllı telefon alanında istediğini yakalayamamış olsa da bilgisayar alanının ciddi bir yükseliş içerisine girdi. Özellikle Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 8 sürümlerinde bu yükselişin tavan yaptığını söyleyebiliriz. Haliyle dünya üzerinde de en çok kullanılan işletim sistemi Windows işletim sistemi. Bu durumun işletim sisteminde yaşanan sorunlarında internette en çok araması yapılan konular olmasına da neden olmakta. Zira her ne kadar son seri Windows işletim sistemleri oldukça başarılı olarak gösterilse de bu sistemlerde de hata alınmıyor değil. Bu noktada Windows 7,8,8.1 işletim sistemlerinde en sık rastlanılan sorun ise güvenli modda takılma sorunu. Bilgisayarınıza program yüklerken veya kimi zaman bilgisayar sistemlerinde yaşanan virüs sorunlarında güvenli modu kullanmamız gerekiyor. Böylelikle kullanıcılar güvenli bir şekilde sistem çökmeleri yaşamadan casus yazılımları silebiliyor. Hatta bazı durumlarda silinmeyen dosyaların temizlenmesi için mutlaka güvenli mod üzerinden sistemin açılması gerekiyor ki bilgisayarın sisteminde arızalar yaşanmasın. Bilgisayarı güvenli modda başlattığımız zamanda sorunlar ile karşılaşabiliyoruz. Bu alanda en sık yaşanan sorun ise güvenli mod ekranında çıkamama sorunu. Bu sorunu nasıl çözeriz? Bilgisayarımızı nasıl normal sistem üzerinden başlatabiliriz? Daha detaylı bakalım.

  • Bilgisayarımızı sürekli güvenli mod ile başlamaktan kurtarmak için öncelikle bilgisayarda çalıştır ekranını görüntülememiz gerekiyor. Çalıştır ekranını görüntülediğimizde ise çalıştır kutusunun içerisine “Msconfig” komutunu yazıyoruz. Şimdi ise işlemi enter tuşuna basarak tamamlıyoruz. Yazdığımız komut sonrasında ise karşımıza bir pencere gelecek.
Windows İşletim Sistemlerinde güvenli mod

Windows İşletim Sistemlerinde güvenli moddan nasıl çıkılır

  • Karşımıza gelen bu ayar penceresi üzerinden “Ön yükleme” sekmesine gelmemiz gerekiyor. Sistem yapılandırma penceremizden ön yükleme sekmesine giriş yapıyoruz. Şimdi bu pencere altında ön yükleme seçeneklerini görüntülenmiş olacak. Güvenli ön yükleme sekmesine de bu pencere altında yer alıyor. Eğer sisteminiz sürekli güvenli mod ile açılıyorsa “güvenli ön yükle” seçeneğinin tik ile seçili olduğunu göreceksiniz. Bu tiki kaldırıp sistemimizi yeniden başlatıyoruz. Yeniden başlatma işleminden sonra Windows normal olarak başlayacaktır.