Bilgisayar Kurulum & Anlatım

Windows İşletim Sisteminde Sürücü Harfi Nasıl Değiştirilir?

Windows sürücü adı değiştirme
11870 Teknoloji Destek Hattını Arayarak Yardım Alabilirsiniz

Özellikle oyun bilgisayarlarında fiyattan kazanç sağlamak için işletim sistemi konusunda farklı çözümlere başvuruluyor. İçerisinde Windows işletim sistemi yüklü olan bir bilgisayar almak yerine FreeDos olarak adlandırılan içerisinde her hangi bir sistem bulunmayan bilgisayarlar tercih ediliyor. Böylelikle kullanıcıların ciddi bir fiyat düşüşü elde etmeleri sağlanıyor. Fakat tabi bu durum işletim sistemi kurulumunu gerektiriyor. Yani bilgisayar elinize ulaştığında ilk olarak sistem yüklemesi işlemi yapmanız gerek. Bu durumda da ilk defa sistem kurulması aşamasından bazı sorunlar yaşanabiliyor. Özellikle disk parçalama, diskin bölüm ayarlarının görüntülenmemesi bununla beraber disk adının farklı harflerle sembol edilmesi gibi birçok sorun ile karşılaşabiliyorsunuz. Tüm bu sorunları da yine bilgisayar üzerinden yapacağınız birkaç ayarlama ile düzeltmeniz de mümkün. Bu sorunlar arasında en çok karşılaşılan, yani sürücü harfinin alışıla gelenden farklı olması sorunu nasıl çözülür? Bunun için Windows sistem üzerinden hangi ayarlar yapılır daha detaylı bakalım.

  • Şimdi ilk olarak masaüstünde yer alan “Bilgisayarım” simgesine gelmemiz gerekiyor. Bilgisayarım simgesinin üzerine geldikten sonra ise sağ tıklayarak “yönet” ifadesine basıyoruz. Yönet ifadesine bastığımızda ise işlemler bilgisayarım sekmesinde yapılacağı için bizden yönetici izni istenecek. Yönetici iznine de onay verdikten sonra şimdi açılır pencereden “aygıt yöneticisi” sekmesine girmemiz gerekecek. Aygıt yöneticisi sekmesine sol tarafta bulunan ayar menüsünden giriyoruz. Daha sonra ise “DVD/CD-Rom sürücüleri” ifadesini bulmamız gerekiyor. Bu ifadeye tıklayıp altta çıkan sürücüyü devre dışı bırakıyoruz.
Windows sürücü adı

Windows sürücü adı değiştirme

  • Şimdi ise yeniden aynı menüye giriyoruz. Bu kez aygıt yöneticisi sekmesine değil onun hemen altında yer alan “depolama” sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmeye tıkladığımız zaman ekrana tüm sürücüler gelecek. Bu ekranda az önce sildiğimiz disk yerel disk olarak gözükecektir. Bu disk üzerine gelerek değiştir butonuna basıyoruz. Daha sonra karşımıza gelen menüden istediğimiz her hangi bir harfi seçerek onaylıyoruz. Sonra tekrar aygıt yöneticisi sekmesine girip devre dışı bıraktığımız sürücüyü bir kez daha etkinleştiriyoruz. Bu işlemden sonra sürücünün adı istediğiniz harf ile değişecektir.
Windows sürücü harfi değiştirme

Windows sürücü adı

BU KONUYLA İLGİLİ DESTEK ALMAK İÇİN 11870'i ARAYABİLİRSİNİZ. ŞİMDİ TIKLA ARA

Yazar Hakkında

İbrahim Kızılırmak

Uygulama geliştirici, spor sever, teknoloji adamı!

Yorum Yazın

11870 ses hizmeti tarifesi vergiler dahil dakikası Vodafone, Türk Telekom mobil, Türk Telekom ev telefonu ve Turkcell 4,99 TL olarak ücretlendirilir. Ücretlendirme Periyodu (saniye) Tüm Operatörler için 60 saniyedir.
Periyod ücretlerine %18 KDV ve ÖİV (Türk Telekom ev telefonu için %15, GSM operatörleri için %25) dahildir. 11870 , Bilinmeyen Numaralar ve Rehberlik Servisidir. BTK lisansı ile Pluss Telekom İlt. Tic. Ltd. Şti tarafından verilmektedir.
Detaylar için Tıklayınız