Windows 8 Yükleme Medyası Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

tarafından
528
Windows 8 Yükleme Medyası Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Microsoft’un en çok ilgi gören işletim sistemlerinin biri de Windows 8 olmuştu. Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi teknolojilerine geçtiği işletim sistemi olarak gösterilen Windows 8 her ne kadar Windows 10 işletim sisteminin ücretsiz olarak dağıtılmasıyla kullanıcı sayılarında düşüş yaşamış olsa da yükseltme almak isteyemeyen ve bilgisayarlarının sistem gereksinimleri nedeniyle hala Windows 8 sistem kullanan birçok kullanıcı da mevcut. Hal böyle olunca Windows 8’in hala güncelliğini koruduğunu da söylemek gerekiyor. Bu alanda yaşanan sorunlar ise yine internetin en çok aranan konularından biri olmaya da devam ediyor. Bu noktada işletim sisteminde yaşanan sorunlar içinde Windows 8’in tıpkı Windows 10 sistemlerde olduğu gibi ayar menüsünde yer alan kurtarma işlemini yaparak sistemin sorunlarını çözebiliyorsunuz. Tüm bunlara rağmen zaman zaman kurtarma medyasının da sorunlarla karşılaştığını biliyoruz. Bu sorunların başında da yükleme medyasının dosya silinmesi ya da kurtarma medyasında oluşan sorunlar nedeniyle kurtarma işleminin başlatılamaması geliyor. Bu sorunu çözebilmek için de kullanıcıların mutlaka Windows 8 yükleme medyasına ulaşması gerekiyor. Yükleme medyasına ulaştıktan sonra kurtarma işlemini bu medya ile yapmak gerekiyor. Tüm bu işlemleri nasıl yapıyoruz? Daha detaylı olarak ele alalım.

  • Şimdi ilk olarak dediğimiz gibi Windows 8 yükleme medyasının indirmeniz gerekiyor. Microsoft’un kendi sitesi üzerinden yükleme medyasını indirdikten sonra ise her hangi bir cd ya da taşınabilir diske bu dosyaları kopyalamanız gerekiyor. Ardından ise Windows 8 işletim sistemi üzerinden kurtarma ayarlarına girmeniz gerekiyor.
Windows 8 Yükleme Medyası

Windows 8 Yükleme Medyası Sıfırlama işlemi

  • Bu işlem için ayarlardan “güncelleştirme ve kurtarma” bölümüne girmeniz gerekecek. Daha sonra sol kısımdan kurtar ifadesine tıklayarak “Her şeyi kurtarın ve Windows’u yeniden başlatın” ifadesinin altında yer alan “başlayın” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Karşınıza gelen sorun mesajından sonra Şimdi yeniden başlat demeniz ve yeniden başlatılırken de “Sorun gider” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Şimdi “bilgisayarınızı sıfırlayın” sekmesine girip ardından kurtarma medyasının kurulu olduğu diskin yolunu göstererek sıfırlama işlemini tamamlayabiliyorsunuz.