Windows 8 İle Nasıl Faks Gönderilir?

tarafından
251
Windows 8 İle Nasıl Faks Gönderilir?

İletişim teknolojileri son 10 yılda en büyük gelişimi gösteren teknolojiler olarak dikkat çekmeye başladı. İlk olarak akılı telefonların çıkması, bu sayede mobil hatların artık iletişim alanında yeni imkanlar sunuyor olması, bununla beraber mobil internet teknolojilerinin gelişmesi ve son olarak sosyal medya adını verdiğimiz ücretsiz yazılımların iletişimi anında sağlayabiliyor olması. Tüm bu gelişmeler insanlar arasındaki iletişimi artık saniyeler içerisinde gerçekleştirmeye olanak sağlıyor. Gelişen bu yeni iletişim yolları elbette ki eski sistemleri de yavaş yavaş ortadan kaldırmaya başladı. Bu eski sistemlerden birisi de Faks teknolojisi. Bir dönemin en çok kullanılan haberleşme araçlarından biri olan Faks cihazları ve Faks metinleri şimdilerde sadece belli resmi işlemler için kullanılıyor. Evrak gönderme ve benzeri birçok kurumsal işlev için kullanılan Fakslar artık bu alanda da yavaş yavaş geçerliliğini kaybetmeye başladı. Fakat Faks sistemlerinin geçerliliğini kaybetmesi ve bu alanda kullanılan cihazların artık tercih edilmemesi karşın Faks makinelerinin yerini alan yeni masrafsız teknolojilerle de karşılaşmaya başladı. Özellikle bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi Windows üzerinden Faks gönderimi yapılması bu alandaki ihtiyaçların karşılanmasını da sağlamaya başladı. Peki, Windows sistem üzerinden Faks gönderimini nasıl yaparız? Bu işlem için hangi meniler kullanılacak daha detaylı bakalım?

  • Windows işletim sistemi aracılığıyla bilgisayarımızdan Faks gönderebilmek için öncelikle denetim masasına giriş yapmamız gerekecek. Windows sürümleriyle beraber değişmekle birlikte denetim masasına giriş için Windows arama çubuklarına denetim masası yazmanız yeterli olacaktır. Denetim masasına giriş işlemini sağladıktan sonra şimdi ise “Aygıtlar ve yazıcılar” sekmesine giriş yapıyoruz.
Yeni Faks

Windows 8 ile Faks gönderme işlemi

  • Bu sekmeye giriş yaptığımız zaman karşımıza yazıcılar yüklü cihazlar ve Faks çıkacak. Biz seçim menüsünden Faks sekmesini seçerek işlemi başlatıyoruz. Faks menüsüne girdiğimiz zaman ise sol üst kısımda yer alan “yeni faks” butonuna tıklıyoruz. Yeni Faks butonuna tıkladığımızda karşımıza yükleme ekranı gelecek buradan bir “Faks modemine bağlan” seçeneğine tıklıyoruz. Bu işlem için modeminizde mutlaka dahili bir hat olması gerektiğini de hatırlatalım. Kısa bir yüklemden sonra ise Faks gönderi alanı açılacak. Bu alana göndermek istediğiniz belgeleri ve yazıları ekleyerek karşı tarafın Faks numarasını alıcı kısmına girip gönder demeniz yeterli olacak.
Yeni Faks

Windows 8 ile Faks