Windows 8 Hızlı Başlat Ayarlarını Kapatmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

tarafından
267
Windows 8 Hızlı Başlat Ayarlarını Kapatmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

 Microsoft’un işletim sistemleri teknolojisinde en büyük değişimlere imza attığı sürüm Windows 8 oldu. Eski sistemlere göre çok daha kullanışlı yeni bir ara yüz tasarımını tercih eden Microsoft, ilk zamanlarda beklediği başarıyı elde edememiş olsa da Windows 8.1 güncellemesiyle kısa süre içerisinde en çok sevilen işletim sistemlerinden biri olmuştu. Zira dev firma bu başarının ardından Windows 10 içinde aynı yapıyı koruma kararı aldı. Bununla beraber Windows 8’in birçok yeni özellik getirdiği de biliniyor. Sadece ara yüz değil performans iyileştirmelerini de içerisinde bulunduran işletim sistemi büyük oranda başarıya imza attı. Performans konusunda ise işletim sistemine eklenen en büyük yenilik hızlı başlat seçeneği oldu. Bilgisayarın sadece saniyeler içerisinde açılmasını sağlayan yeni teknoloji son kapatılan sistemin belli özelliklerini depolayarak bu özellikler sayesinde çok daha kısa süre içerisinde başlangıcın yapılmasını sağladı. Fakat bu durum belli sorunların da ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle çift işletim sistemi kullanan veya Windows 7 destekli bir hesap kullanan kullanıcıların Windows 8 ile gelen bu özelliği kapatmalarının gerekliliği ortaya çıktı. Çünkü hızlı başlat sistemi çift işletim sistemlerinde hatalara neden olmaya başladı. Peki, bu ayarı nasıl kapatıyoruz daha detaylı bakalım.

  • Bunun için bilgisayarımızın güç menüsü ayarlarına girmemiz gerekecek. Güç menüsü ayalarına girmek içinse öncelikle “Denetim masasına” giriş yapıyoruz. Şimdi sağ üst kısımda yer alan kategoriler ifadesine tıklayıp açılan menüden “küçük simgeler” seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza bir dizi uygulama gelecek. Buradan “güç seçeneklerini” bulup giriş yapıyoruz. İşimize yarayan kısım yüksek performans, güç tasarrufu, dengeli gibi güç ayarlarının yapıldığı kısım değil.
Windows 8 Hızlı Başlat

Windows 8 Hızlı Başlat Ayarlarını Kapatma nasıl yapılır

  • Biz sol taraftan “güç düğmesinin yapacaklarını seçin” sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza gelen ayarlar menüsünden ise “Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir” sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmeye bastığımızda karşımıza bir sistem onayı çıkabilir. Bu onaya tamam dedikten sonra karşımıza gelen pencereden “kapatma ayarları” menüsü altında bulunan “Hızlı başlatma” seçeneği üzerindeki tiki kaldırmanız gerekiyor. Ardından Windows 8 sisteminizi yeniden başlatmanız halinde artık hızlı başlatma özelliğinin kapandığını göreceksiniz.