Windows 8.1 Kaybolan Araç Menüsü Nasıl Geri Getirilir?

tarafından
367
Windows 8.1 Kaybolan Araç Menüsü Nasıl Geri Getirilir?

Windows işletim sistemi hem masaüstü hem de laptop bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olarak biliniyor. Dünya üzerinde genel olarak kullanım oranı %70’in üzerinde olan Windows işletim sistemi artık yeni sürümleriyle sıradan kullanım tarzını da değiştirmeye başladı. Özellikle Windows 8 serisiyle beraber artık işletim sisteminde köklü değişimlere gidildi. Yapılan bu değişimler ise kullanıcılara birçok ayrıcalık sunmaya başladı. Yeni eklenen menüler bunun yanında yeni gezinme araçları sayesinde artık Windows vazgeçilmezler arasına girdi. Bu noktada en büyük değişim ise Windows 7’den Windows 8 serisi işletim sistemine geçerken yaşandı. Zira Windows 8 ile beraber kullanıcılara tablet model araçlar tasarımı geldi. Yani artık bu seri ile farenizi masa üstünde sağ kısma götürdüğünüz zaman yeni bir interaktif menü karşınıza çıkıyor. Arama, ayarlar, paylaşım, cihazlar gibi birçok sekmenin yer aldığı araç menüsü kullanıcıların işleri epey kolaylaştırdı. Fakat menünün bazı zamanlarda sorunlara neden olduğu da ortaya çıktı. Zira kullanıcıların istememesine rağmen kimi zaman sistemde oluşan hata nedeniyle bu menü kapalı konuma geçebiliyor. Bu tip bir sorunda ise çok kısa birkaç işlem yapmanız menüyü tekrar görünür hale getirmek için yeterli olacaktır. Yapacağımız işlemler neler daha detaylı bakalım.

  • Masaüstü ekranında olduğunuzu varsayarak anlatım yapalım. Şimdi ilk olarak Windows 8.1 başlatma ekranına girmeniz gerekiyor. Bu ekrana girmek için sol alt kısımda bulunan Windows simgesine tıklamanız yeterli. Ardından başlangıç ekranı karşınıza gelecek.
Windows 8.1 ayarlar

Windows 8.1 Kaybolan Araç Menüsü

  • Şimdi buradan ayarlar penceresine giriyoruz. Bunun için ekran üzerinde yer alan çark işaretine tıklamanız yeterli olacaktır. Şimdi karşımızı ayarlar sekmesi altında bulunan uygulamalar gelecek. Biz buradan “B” harfine gelerek “Bilgisayar ayarları” ve ardından da “Bilgisayar ve cihazlar” sekmesine giriş yapıyoruz. Şimdi en alt kısımda yer alan “Kenar ve çubuklar” sekmesine tıklamanız yeterli. Karşınıza gelen ekranda sağ menü ayarlarını göreceksiniz. Buradan sağ menüyü mavi konuma getirip aktifleştirmeniz yeterli olacak. Windows 8.1 sistemi bu işlemden sonra bir kez yeniden sistemi başlatıp sorunun çözüldüğünü görebilirsiniz.
Windows 8.1

Windows 8.1 Kaybolan Araç Menüsü