Windows 10 Sürüm Numarası Nasıl Öğrenilir?

tarafından
622
Windows 10 Sürüm Numarası Nasıl Öğrenilir?

Microsoft tarafından yayınlanan Windows işletim sistemi son dönemin en çok kullanılan işletim sistemi olarak kullanılıyor. Özellikle dünya genelindeki açıklanan rakamlara bakacak olursak Windows’un yeni işletim sistemiyle beraber bu oranlar da bir hayli artış göstermeye devam ediyor. Tüm bu durumda bir yandan da son işletim sistemi yani en güncel olan işletim sistemi olarak bilinen Windows 10’un ücretsiz olarak yayınlanmasının da bir hayli etkisi olduğunu da biliyoruz. Yaklaşık bir senedir ücretsiz olarak yayınlanan ve kullanıcıların ücretsiz olarak sistemlerine yükseltme yapmalarına izin veren işletim sistemi gerekli kullanım oranlarına da ulaşınca artık ücretli hale dönüşmeye başladı. Bu noktada Microsoft yaptığı açıklamada Windows 10 işletim sisteminin 29 Temmuz tarihinde de ücretli hale getirileceği de açıklanmıştı. Yapılan açıklamayla beraber kullanıcıların son güncellemeleri almaları ve yükseltmelerini de bu tarihe kadar yapılması gerektiği belirtildi. Tabi bu açıklamayla beraber kullanıcıların kendi Windows sürümlerini kontrol etmeleri de bir hayli önemli hale geldi. Özellikle Windows 10 yüklemesi yapan ve hangi güncellemeleri aldığını henüz bilmeyen kullanıcıların mutlaka Windows 10 sürümlerini kontrol etmeleri gerekiyor. Peki, bu kontrolleri nasıl yapıyoruz daha detaylı olarak bakalım.

  • Öncelikle komut yazabilmek için çalıştır ekranını açmamız gerekecek. Çalıştır ekranını sol alt kısımda yer alan arama bölümüne “çalıştır” yazarak bulabileceğiniz gibi Windows + R tuşuyla da çalıştır menüsünü açabilirsiniz. Çalıştır uygulamasını açtıktan sonra ise yapmanız gereken sürüm komutunu yazmak.

Windows-10-Sürüm-Numarası

  • Bu işlem içinde karşınızda yer alan araç çubuğu bölümüne bu işlem için “winver” yazmanız gerekiyor. Bu komuta yazıp onay tuşuna bastığınız zaman doğrudan karşınıza sürüm bilgilerinin yer aldığı bir ekran gelecek. Bu ekran üzerinden sürüm numarasının dışında da İS derlemesini de öğrenebiliyorsunuz. Bu sorgulama sonrasında sürümünüzün eski olarak çıktığını görüyorsanız o zaman Windows 10 güncellemesini de yapmanız gerekiyor.