Windows 10 Simgeleri Otomatik Olarak Seçme İşlevini Nasıl Kapatırız?

tarafından
297
Windows 10 Simgeleri Otomatik Olarak Seçme İşlevini Nasıl Kapatırız?

Yazılım devi Microsoft’un son hamlesi Windows 10 oldu. İlk defa sesli kontrol robotu Cortana’nın da denendiği son versiyon işletim siteminde eskilere göre büyük bir değişikliğe de imza atıldı. Daha önce yüzlerce liraya satılan Windows işletim sistemlerine karşın Microsoft yeni amiral gemisini tamamen ücretsiz yaptı. Windows 10 sürümünün tamamen ücretsiz olması (en azından bir süre için) ve yine değişik bir taktik izlenerek bilgisayarla doğrudan güncelleme gibi yüklenmesi işletim siteminin çok kısa bir süre içerisinde yayılmasını da sağladı. Birbirinden farklı ayrıcalıklar barından Windows 10 işletim sisteminin kullanıcıları sinir eden yanları da yok değil. Bunlardan birisi de çift tıklama özelliği. Söz konusu özelliğe göre siz daha masaüstü simgelerine geldiğinizde simgeler seçili hale getiriliyor. Eski alışkanlıktan kalma çift tıklama işlemini yaptığınızda da ister istemez birkaç kez uygulamayı açabiliyorsunuz. Bunun yanında uygulamanın özellikler kısmına girmek istediğinizde de genelde uygulama seçili olduğu için tıklama yapmadan girmek gerekiyor. Fakat eski sisteme alışık olan kullanıcılar bu noktada bir kez daha kısa yolu seçmek için tıkladığında aynı şekilde pencere açılmış oluyor. Bu özelliği kapatmak ise mümkün.

  • Özelliği kapatmak için öncelikle Windows 10 arama seçeneklerine girmemiz gerekiyor. Arama seçenekleri menüsünde ise “dosya gezgini ayarlarını” aratacağız. Dosya gezgini ayarlarını bulduktan sonra ise öncelikle uygulama penceresini açıyoruz.
Windows 10

Windows 10 Simgeleri Otomatik Olarak Seçme nasıl kaldırılır

  • Şimdi bir takım Windows 10 ayarları karşınıza çıkacak. Fakat bizim istediğimiz ayar belli. Direk olarak “Öğeyi açmak için çift tıklat” sekmesini seçili hale getirmemiz gerekiyor. Kutucuğu işaretledikten sonra uygulama üzerine gelmek için tek tıklat seçeneğini de aktif hale getirmeniz gerekiyor. Tüm kutucukları onayladıktan sonra ise yaptığınız değişiklikleri kayıt altına alıyorsunuz. Ardından “Uygula” sekmesine basıp pencereyi kapatıyoruz. Bu işlemden sonra Windows 10 çift tıklama sistemine geri dönüyor.