Windows 10 PowerShell Kullanımı Nasıl Yapılır?

tarafından
325
Windows 10 PowerShell Kullanımı Nasıl Yapılır?

Windows 10’un gelmesiyle beraber Microsoft içimde artık yeni nesil teknolojilere geçtiği yorumları yapılmaya başlanmıştı. Özellikle Bilgisayar işletim sistemlerinde bu şekilde bir adımın atılmasıyla artık bilim kuru filmlerinde görmeye alıştığımız birçok teknolojinin hayata geçmeye başladığını da söyleyebiliriz. Zira Cortana gibi bir sistemle bilgisayarlar konuşma, sesli komut verme, bunlarla birlikte artık yapay zekanın ön plana çıkması ve daha birçok özellik söz konusu beklentileri bir nebze daha arttırmaya yetti. Tabi bu kadar yeniliği içerisinde barındıran Windows 10 işletim sisteminin de hataları yok değil. Bu alanda da hatalarla karşılaşıldığını biliyoruz. Zira bu hataların çoğu aslında birçok Windows işletim sisteminde alıştığımız objelerde kaynaklanan hatalar. Örnek vermek gerekirse menü çubuğunun görülmemesi, kablosuz bağlantıların görülmemesi ve benzeri sorunların yaşandığını biliyoruz. Bu sorunları çözmek için de yine Windows’un bizlere sunduğu sistemleri kullanılıyoruz. Bu sistemlerinde başında PowerShell geliyor. Özellikle araç çubukları görüntülenmediği zaman PowerShell’i çalıştırarak sorunu çözebiliyorsunuz. Tabi bazı durumlarda yaşanan araç çubuğu hataları yüzünden PowerShell’e ulaşmakta mümkün olmayabiliyor. Peki, bu durumlardan nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Ayarlara bakalım.

  • Öncelikle görev çubuğunun üzerine geliyoruz. Görev çubuğunda seçenekleri görüntülememiz gerekiyor. Bu işlem için görev çubuğunda her hangi bir yere sağ tıklayarak “özellikler” sekmesine tıklıyoruz. Şimdi karşımıza bir ayar penceresi gelecek. Karşımıza gelen bu ayar penceresi üzerinden ise “gezinti” sekmesine tıklıyoruz. Gezinti sekmesine tıkladığımız zaman ise karşımıza gelen pencereden “Windows tuşu+ X” tuşuna basıldığında “PowerShell’i etkinleştir” özelliğini açıyoruz.
Windows 10 PowerShell nasıl kullanılır

Windows 10 PowerShell kullanımı

  • Tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonra ise artık tuş kombinasyonuna geçmemiz gerekecek. Bu işlem için Windows tuşu ve X tuşuna bastığımızda karşımıza açılır bir menü gelecek. Bu ekran üzerinden ise PoweShell özelliğinin de yer aldığını göreceksiniz. Buradan PowerShell sekmesine tıklıyoruz. Böylelikle özellik açılmış olacak. Bunun yanında özelliği de artık yönetici olarak çalıştırma imkanı elde ettiğimiz için ekstra izinleri de açmamıza gerek kalmayacak.