Windows 10 Nasıl Ücretsiz İndirilir?

tarafından
552
Windows 10 Nasıl Ücretsiz İndirilir?

Microsoft’un en güncel işletim sistemi olarak bilinen Windows 10 geçtiğimiz sene yayınlanmış ve yayınlandığı andan itibaren de işletim sistemi dünyasının en başarılı işletim sistemi olarak adlandırılmıştı. Microsoft’un Windows 10 ile elde ettiği bu başarının en büyük nedeni ise aslında işletim sisteminin ücretsiz olarak yayınlanması. Yayınlanan yeni işletim sisteminin bu kadar büyük ayrıcalıklar sunması ve işletim sisteminin tamamen ücretsiz olması Microsoft’un ilk hamlesinden biri olmuştu. Hemen her kullanıcının Windows 10 yükseltmesi yapması için çalışma yapan Microsoft, daha sonra ise işletim sisteminin ücretli olacağını açıklamıştı. İşletim sisteminin ücretli hale gelmesi noktasında ise Microsoft geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada 29 Temmuz tarihini göstermişti. Yayına geçtiği andan itibaren tam 1 sene sonra ücretli olacağı açıklanan işletim sistemi geçtiğimiz hafta içerisinde de artık ücretli hale getirildi. Ülkemizde 300 liraya yakın bir fiyat ile satışına başlanan işletim sistemi için yükseltme yapmayan kullanıcıların bu ücretleri vermesi gerektiği de açıklandı. Fakat her ne kadar işletim sistemi artık ücretli hale getirilse de şuan için Microsoft’un sunduğu yükleme dosyalarından biri sayesinde hala işletim sistemini ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Bu dosyayı Microsoft bilinçli olarak mı bıraktı yoksa söz konusu yükleme dosyası bir açık nedeniyle mi ortaya çıktı bilinmez ama bir süre daha Windows 10’un ücretsiz olarak yükseltilmesine imkan sunuluyor. Peki, bu işlemi nasıl yaparız? Daha detaylı olarak inceleyelim.

  • Öncelikle şunu belirtelim, hangi işletim sistemi versiyonunu kullanıyorsanız kullanın mutlaka tüm güncelleştirmelerinizin tam olması gerekiyor. Örneğin eğer Windows 8 kullandığınızı varsayarsak ve yükseltme yapmamışsanız o zaman mutlaka ayarlar sekmesine girerek sisteminiz için her hangi bir güncelleme dosyası olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Eğer yeni bir güncelleme varsa bu güncellemeyi de indirip yüklemeniz gerekiyor.

windows-10-upgrade

  • Güncelleme işlemleri bittikten sonra ise şimdi indireceğimiz dosya doğrudan Microsoft tarafından sunulan bir güncelleme dosyası. Dosyanın adı “windows10upgrade24074.exe” olarak geçiyor. Bu dosyayı indirdiğiniz de güncelleştirme sonrasında doğrudan yükseltme işlemi başlatılıyor. Fakat dosyayı sadece Microsoft’un “https://www.microsoft.com/en-us/accessibility/windows10upgrade” bağlantısından indirmeniz gerekiyor. Söz konusu dosyanın hemen sahtesinin de yapıldığını belirtelim. Bu nedenle dosyayı başka siteler aracılığıyla indirmek güvenlik sorunlarına neden olabilir.