Windows 10 Güncellemesi İle Bozulan Kameralar Nasıl Düzeltilir?

tarafından
2546
Windows 10 Güncellemesi İle Bozulan Kameralar Nasıl Düzeltilir?

Microsoft’un işletim sistemi konusunda son olarak piyasaya sürdüğü yeni işletim sistemi Windows 10 son dönemde yayınlanan işletim sistemleri konusunda en çok beğeni toplayan işletim sistemlerinden biri olmayı da başardı. Yakın zamanda yayınlanan ve yayınlandıktan sonra ise ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan işletim sistemi söz konusu satış stratejisi sayesinde büyük oranda da kullanım oranını arttırmayı başarmıştı. İlk yayınlandığı dönemden bu yana ücretsiz olan işletim sistemi son olarak ise yayınlanmasının tam 1.yılında ücretli hale getirilmişti. Yayınlandıktan tam bir yıl sonra 430 lira gibi bir giriş fiyatı ile satılmaya başlayan Windows 10 işletim sisteminin artık ücretli olarak satıldığını da biliyoruz. Ücretli olarak yayınlanmasına karşın söz konusu işletim sistemin son olarak büyük bir güncelleme daha aldığını da söylemek gerekiyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında yıl dönümü adı verilen güncelleme ile beraber ilk büyük güncellemesini de alan Windows 10 böylelikle yıl dönümü güncellemesini de almış oldu. Fakat hala söz konusu güncellemenin hemen her bilgisayar için yayınlanmadığını da belirtmek gerekiyor. Zira söz konusu güncelleme her bilgisayar markası için aynı anda güncelleme olarak yayınlanmadı. Bu nedenle hala yükseltme almaya devam eden bilgisayar markaları olduğunu da söylemek gerekiyor. Bunun dışında Windows 10 işletim sisteminin hala belli başlı bazı hataları da olduğunu söylemek gerek. Özellikle yıl dönümü güncellemesinden sonra bazı önemli sorunlarda açığa çıkmaya başladı. Bu sorunlar nedeniyle ise kullanıcıların bilgisayarlarında kalıcı hasarlarda oluşmaya başladı. Ortaya çıkan sorunlar arasında bazıları ise donanım araçlarının bozulmasına da neden oldu. Bu sorunların birçok donanım aracında sorunlar çıkarması ise Windows 10’a ön yargılı yaklaşılmasına bile neden olmaya başladı. Donanım araçlarında yıl dönümü güncellemesi nedeniyle yaşanan sorunlar için ise Microsoft tarafından da bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Microsoft söz konusu güncelleme ile beraber oluşan sorunların giderilmesi için çevrim içi destek bile vereceğini açıklamıştı. Yıl dönümü güncellemesinin en çok neden olduğu sorunlardan birisi ise kamera sorunu olmuştu. Zira güncellemeden sonra kullanıcıların kamera kullanımı gerçekleştiremedikleri ve web kameraları dahil tüm kameraların Windows tarafından tanınmadığı da belirtilmişti. Yaşanan sorun kameraların yazılımlarını da bozdu. Henüz konu hakkında yeni bir güncelleme yayını yapmayan Microsoft’un söz konusu güncelleme ile ilgili bazı çözümlerde yayınlanmaya başladı. Peki, güncellemeden sonra Windows 10 kamera sorunu nasıl çözülür? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Öncelikle kayıt defteri düzenleyicisini açmanız gerekiyor. Kayıt defteri düzenleyicisini açmak içinde başlat sekmesine girip arama bölüme “regedit” yazmanız ya da bul sekmesine çalıştır yazıp ardından ise regedit yazmanız yeterli olacaktır. Kayıt defteri yöneticisini açtıktan sonra ise “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Media Foundation\Platform” yolunu bulmanız gerekiyor. Windows ayarlarını yapacağımız bölüm burası.

win10-kamera-sorunu

  • Şimdi ise buradan farenin sağ tuşuna basarak “new” demeniz gerekiyor. Ardından ise Dword açmanız gerekiyor. Daha sonra ise dosyanın adını da EnableFrameServerMode olarak değiştiriyoruz. Bu işlemden sonra ise yeni değere tıklayıp ardından ise değeri 0 yapıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra şimdi bir menüye daha girmemiz gerekecek. Bu menü üzerinden de “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows Media Foundation\Platform” yoluna girmemiz gerekecek. Buraya da girdikten sonra aynı işlemleri tekrarlamanız gerekecek. Aynı işlemleri de tekrarladıktan sonra ise işlem tamamlanmış oluyor. Söz konusu işlemlerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız da gerekecek. Bu işlemden sonra ise kameranızın düzelmesi gerekiyor. Fakat hemen belirtelim bu çözüm geçici bir çözüm yani ilerleyen bir dönemde Microsoft’un sorun için güncelleme yayınlaması bekleniyor. Böylelikle sorun çözülecek gibi.