Windows 10 Cortana Nasıl Etkinleştirilir?

tarafından
754
Windows 10 Cortana Nasıl Etkinleştirilir?

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 ile beraber işletim sistemi teknolojilerinde büyük oranda değişim yaşandığını söylemek mümkün. Gerek yazılımsal destek gerekse de işletim sisteminin donanım araçlarına uyumu noktasında devrim niteliğinde yenilikler yapılırken kullanıcıların gördüğü karşılaştığı hizmet kısmında da derin değişimler yaşandığını söylemek gerekiyor. Bu noktada en büyük yeniliğin de Windows 10 için sunulan Cortana sistemi olduğunu söyleyelim. Sanal destek uygulaması olarak gösterilen Cortana, aslında biraz iPhone cihazlarda bulunan Siri teknolojisine benziyor. Söz konusu uygulama sesli komut ile çalışıyor ve sizden sesli bir komut istiyor. Sizde istediğiniz her konuda Cortana’ya sesli komut verebiliyorsunuz. Dosya araması, uygulama çalıştırma, internette arama yapma gibi birçok özelliği yerine getirebilme özelliğine sahip olan Cortana, ayrıca sistem arızalarında da bir asistan olarak görev yapabiliyor. Yani doğrudan Cortana ile destek talebinde bulunabiliyorsunuz. Peki, Windows’un en yeni teknolojilerinden biri olan Cortana nasıl kullanılır? Bilgisayarımızın Windows 10 olması yeterli mi? Tüm bu soruların cevaplarına daha detaylı bakalım.

  • Hemen şunu belirtelim; Cortana’nın en büyük sorunu şuan için yeterli dil desteğinin bulunmaması. Arasında ülkemizin de bulunduğu birçok ülke için Cortana’nın dil desteği ne yazık ki bulunmuyor. Microsoft bu konuda çalışmalarını hızlandırdığını ve yakın zamanda da söz konusu dil desteklerini açacağını söylese de bu süre biraz daha bekletecek gibi. Zira yakın bir zamanda dil desteğinin geleceği düşünülmüyor. Bunun için Cortana şuan Türkçe sistem kullanan kullanıcılarda kapalı olarak gösteriliyor.
Windows 10 Cortana nasıl kullanılır

Windows 10 Cortana

  • Bu nedenle Cortana’yı kullanabilmek için öncelikle dil ve bölge ayarlarını değiştirmemiz gerekecek. Öncelikle başlat sekmesine tıklayarak ayarlar menüsünü açıyoruz. Ayarlar sekmesi altında bölge ve dil ayarlarını değiştiriyoruz. Bölge ve dil ayarlarını İngilizce ve Amerika olarak değiştirdikten sonra sistemimizi yeniden başlatıyoruz. Şimdi ise arama menüsüne girerek Cortana, yazıp arama yapıyoruz. Yaptığımız bu arama sonrasında karşımıza çıkan uygulamayı açarak etkinleştiriyoruz ve Cortana kullanıma hazır. Cortana kullanımının da tabi ki İngilizce sesleri algıladığını belirtelim. Bu nedenle komutları İngilizce olarak vermeniz gerekiyor.