Windows 10 Başlangıç Süresine Etki Eden Programlar Nasıl Kapatılır

tarafından
543
Windows 10 Başlangıç Süresine Etki Eden Programlar Nasıl Kapatılır

Microsoft her ne kadar son zamanlarda akıllı telefon, oyun konsolu gibi birçok alanda adından sıkça söz ettirmeye başlasa da dev firmanın en amiral gemisi hala Windows işletim sistemi olarak gösteriliyor. Zira dev yazılım şirketi de bu konuda oldukça kararlı adımlar atıyor. Sadece birkaç yıl önce Windows 8.1 sürümünü yayınlayan ve büyük oranda beğeni kazanan firma şimdilerde ise Windows 10 sistemiyle gündeme gelmeye başladı. Birçok özelliğin değiştirildiği ve artık kullanıcıların çok amaçlı olarak işletim sistemini kullanmalarına olanak sağlayan Windows 10 ayrıca ücretsiz olarak dağıtıldığı için milyonlarca bilgisayar kullanıcısının ilk tercihlerinden biri oldu. Dediğimiz gibi işletim sistemi birçok özelliği kolaylaştırarak kullanıcıların daha rahat bilgisayar kullanımı yapmalarına olanak sağladı. Zira kullanıcılar artık tüm bilgisayarı kendilerine göre özelleştirebiliyor. İlk olarak Windows 8 sürümünde başlanan bu çalışmaya Windows 10 sürümünde son verildi. Bu bağlamda artık kullanıcılar istedikleri hemen her özelliği kendileri belirleyebiliyor. Bunlardan bir tanesi de Windows 7 ile birlikte kullanmaya başladığımız başlangıç planlama. Sadece görev yöneticisini kullanarak nasıl başlangıç planlaması yapacağımıza ise daha detaylı bakalım.

  • Tüm işlemi “görev yöneticisi” penceresi üzerinden yapacağımız için öncelikle görev yöneticisine erişim sağlamanız gerekiyor. Bunun için bilgisayarınızda bir tuş kombinasyonu yapmanız gerekecek. “CTRL+ALT+DEL” kombinasyonuna bastığınız zaman karşınıza başlangıç paneli gelecek.
Windows 10

Windows 10 Başlangıç Süresine Etki Eden Programlar Nasıl Kapatılır

  • Şimdi bu panel üzerinde en alt bölümde yer alan “görev yöneticisi” sekmesine giriyoruz. Sekmeye girdiğimiz anda ise küçük bir pencere ile beraber tekrar masaüstüne dönüyoruz. Karşınıza gelen bu pencerede bilgisayar üzerinde ne kadar uygulama çalışıyorsa hepsi görüntülenecektir. Bizim ihtiyacımız olan ise “Başlangıç” ögeleri. Üst menüde yer alan başlangıç ögelerine tıklayarak bilgisayarın açılma aşamasında devreye giren tüm programları görüntüleyebiliyorsunuz. Gereksiz ya da çalışma zamanına çok etki eden programların üzerine gelerek “devre dışı bırak” demeniz yeterli. Bu işlemden sonra BİOS başlama sürenizde kısalacağı için bilgisayarınız çok daha kısa süreler içerisinde açılacaktır. Aynı menü üzerinden ise hangi uygulamanın başlangıca ne derece etki ettiğini görebilirsiniz. Windows 10 için başlangıç planlaması bu kadar basit.