Windows 10 Arama Menüsü Boyutunu Ayarlama

tarafından
761
Windows 10 Arama Menüsü Boyutunu Ayarlama

Microsoft tarafından yayınlanan son işletim sistemi olarak bilinen Windows 10 işletim sistemi son olarak yıl dönümü güncellemesini alarak ilk büyük güncellemesin almış oldu. İlk etapta ücretsiz yayınlanması ve ardından yıl dönümü güncellemesini de ücretsiz vermesi Windows 10 işletim sisteminin de kullanım oranlarını arttırmaya başladı. Tabi bununla beraber sürekli Windows 10’un yeni özelliklerinin de keşfedilmeye başlandığını da belirtelim. Bu özelliklerden birisi de menü çubuğunda yer alan arama kutusu ile alakalı. Zira artık Windows 10 ile beraber menü çubuğunda yer alan arama kutusunun boyutunu istediğiniz gibi değiştirebiliyor ya da tamamen kaldırabiliyorsunuz. Bu işlemin nasıl yapıldığına bakalım.

  • Bu işlem için öncelikle menü çubuğunda yer alan arama menüsünün üzerine gelmeniz gerekiyor. Arama menüsünün üzerine gelip sağ tıkladıktan sonra bir takım ayarların bulunduğu bir liste karşınıza gelecek. Sizin buradan yapmanız gereken “ara” menüsüne gelmek.

Windows-10-Arama-Menüsü

  • Ara menüsü üzerine geldiğinizde ise yeni seçeneklerin bulunduğu bir menü karşınıza gelecek. Buradan “arama simgesini göster” dediğinizde arama bölümü menü çubuğunda kutu şeklinde gözükecektir. Arama kutusunu göster dediğiniz de ise biraz daha fazla yer kaplayan “Windows’da ara” kutusunu göreceksiniz. Arama bölümünün menü çubuğunda yer almasını istemiyorsanız bu durumda da “gizle” seçeneğini kullanmanız gerekecek. İstediğiniz ayara gelip tik işareti atmak yeterli olacaktır.